Kto się boi Medei?

"Medea" - reż. Tomasz Szczepanek - Wrocławski Teatr Pantomimy

22 marca, w Światowy Dzień Pantomimy, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego zaprasza na premierę przedstawienia "Medea" w reżyserii Tomasza Szczepanka - laureata Konkursu na debiut reżyserki w pantomimie.

W przeciwieństwie do przeciętnej atenki Medea zamiast dbać o życie – odbiera je, zamiast tworzyć dom – niszczy ten, w którym jest podejmowana. Przesłanie jest takie: nie bądź jak Medea. Jednak, jak wiemy, teatr grecki tworzony był przez mężczyzn i w głównej mierze dla mężczyzn. Stąd też wniosek może być następujący: panowie opowiadali sobie samym historie na temat tego, jakie powinny być ich panie – te, które bierze się za żonę i te, które wychowuje się w swoich domach. Jak daleko jesteśmy od tej sytuacji dziś w Polsce w XXI wieku? Czy dalej wierzymy w czarownice ze wschodu, które mordują własne dzieci w ramach zemsty na niewiernych mężach? Czy dalej trzeba bać się silnych, niezależnych kobiet?  Czy Medea musi nas jeszcze straszyć? A może lepiej dalibyśmy jej spokój i pozwolili zejść ze sceny. Po to, by mogła wybrać sama dla siebie: czy poskromi smoka, czy pokroi składniki na grecką sałatkę.
Tomasz Szczepanek

Premiera przedstawienia odbędzie się 22 marca, o godz. 20:00 na Scenie na Świebodzkim. Kolejne przedstawienia 23, 24 marca oraz 5, 6 i 7 kwietnia, godz. 19:00. Rezerwacje biletów 71 337 21 03, mail a.paluch@pantomima.wroc.

Premiera "Medei" w reżyserii Tomasza Szczepanka powstaje w ramach Konkursu na debiut reżyserski w pantomimie. Przedstawienie dofinansowano ze środków MKiDN pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu UMWD.

Piotr Soroka
Materiał Teatru
12 marca 2019

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...