Kto się boi tak, jak Stefcia?

„Nie bój się, Dziadku!" - aut. Paweł Pawlak - reż. Monika Woronicz - Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu

„Nie bój się, Dziadku!" Pawła Pawlaka w reżyserii Moniki Woronicz to najnowsza, a zarazem ostatnia w mijającym sezonie artystycznym, premiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu przy Brzechwy. Start w sobotę (21.05) o godz. 17 na Dużej Scenie.

Bohaterką najnowszego spektaklu wałbrzyskiej sceny lalkowej jest mała zajęczyca Stefcia, którą Mama zostawia na kilka dni u Dziadków, bo sama musi wyjechać w bardzo ważnych sprawach służbowych. Mała Stefcia uwielbia Babcię, ale Dziadek zawsze wydawał jej się być trochę dziwny...

Podczas pobytu Stefci u Dziadków mają miejsce dziwne rzeczy... Między innymi miasteczko obiega wieść, że w okolicy grasuje groźny Złodziej Kwiatów. Dziadek, chcąc chronić piękne kwiaty Babci, przygotowuje na niego pułapkę, a Stefcia pomaga Dziadkowi, zaczytując się w międzyczasie książką o dziewczynce, która niczego nie chciała się bać... Pewnego dnia Stefcia pomaga Babci w pieczeniu ciasta: schodzi do piwnicy, bierze marchewki, nagle ogarnia ją ciemność. Bohaterka słyszy sapanie, kroki, po chwili głośny krzyk... Czy ktoś jeszcze boi się tak, jak Stefcia?

Pozornie historia autorstwa Pawła Pawlaka wydaje się dość błaha i spokojna, jednak porusza bardzo ważny temat oswajania strachu. Realizatorzy starają się wskazać młodemu widzowi w którą stronę podążać aby przezwyciężać strach i to nie tylko przed wyimaginowanymi potworami.

„Nie bój się, Dziadku!" w reżyserii Moniki Woronicz jest przyczynkiem do rozmowy na temat strachu. – Przecież każdy z nas czegoś się boi. Nieważne, czy jest duży, mały, mądry czy głupi - podkreśla reżyserka. - Wraz z małą Stefcią uczymy się pokonywać nasz strach, zmierzamy się z nim i dostajemy siłę, by zacząć wspierać w tym temacie innych – podkreśla Woronicz. Okazuje się, że najlepszym sposobem na strach jest szczera rozmowa z kimś bliskim i kawałek marchewkowego ciasta, które pachnie cynamonem!

Celem przedstawienia jest podjęcie tematu strachu, a następnie oswojenie lęku oraz pozostawienie młodych widzów w przekonaniu, że niepewność nie jest powodem do wstydu. Potrzeba bliskości, wsparcie i zrozumienie, to dodatkowe tematy, które obok głównego są poruszane przez realizatorów przedstawienia.

POKAZY POPREMIEROWE:
22.05/ niedziela/ 12:30
26.06/ niedziela/ 12:30

Spektakl powstał przy współpracy z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie, filia w Białymstoku.

Karolina Sobolewska
Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu
18 maja 2022
Portrety
Monika Woronicz

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia