Kto zdobędzie Nagrodę im. Cybulskiego?

Wśród nominowanych absolwenci krakowskiej PWST

Aż troje absolwentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej zostało nominowanych do prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za filmowe osiągnięcia w minionym roku. Kto ją zdobędzie - przekonamy się 21 stycznia.

Wśród nominowanych, którzy ukończyli PWST w Krakowie, znaleźli się: Joanna Kulig [na zdj.] za film "Sponsoring" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej, Piotr Głowacki za "80 milionów" Waldemara Krzystka i Marcin Kowalczyk za "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida. Prócz mocnej ekipy z Krakowa o Nagrodę im. Cybulskiego powalczą także Agnieszka Grochowska za role w filmach: "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego i nominowanego do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland oraz Julia Kijowska także także za rolę w filmie "W ciemności".

W tej grupie z pewnością nie będzie przegranych, bo każdy z młodych artystów prezentuje w wymienionych filmach imponujący wachlarz aktorskich umiejętności.

Kontrowersyjna rola Joanny Kulig w "Sponsoringu" wywołała poruszenie nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Aktorka doskonale oddała złożony charakter młodej studentki Alicji, która decyduje się na seks z mężczyznami... za pieniądze.

Udany rok zaliczyła też Agnieszka Grochowska. Zagrała w dwóch głośnych filmach. U Agnieszki Holland stworzyła poruszająca kreację Żydówki Klary Keller, ukrywającej się w lwowskich kanałach, a w filmie "Bez wstydu" Filipa Marczewskiego zagrała Ankę. Zagubioną bohaterkę łączy dwuznaczna relacja z jej własnym bratem.

Za kreację w filmie Agnieszki Holland doceniono również Julię Kijowską, która zagrała postać Chai.

W wyścigu po nagrodę będą się także liczyć panowie. Piotr Głowacki zagrał w "80 milionach" postać Stanisława Sobczaka, kapitana SB i był już za tę rolę nominowany do Złotych Kaczek. Nagrodę tę otrzymał jednak Marcin Kowalczyk, który błysnął aktorskim talentem w "Jesteś Bogiem".

Młody aktor zmierzył się w filmie Leszka Dawida z legendą polskiego hip-hopu, liderem zespołu Paktofonika - "Magikiem", którego muzyczna i życiowa droga zakończyła się tragicznie.

Jak widać, członków kapituły przyznających Nagrodę im. Cybulskiego czeka naprawdę trudny wybór.

Urszula Wolak
Dziennik Polski online
10 stycznia 2013

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...