Kubuś otworzył scenę dla dorosłych

"Sklepy cynamonowe" - reż. Robert Drobniuch - Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Po latach przerwy Teatr Lalki i Aktora Kubuś ponownie zaprasza na spektakl dla dorosłych widzów. Jeśli się spodoba, będą następne.

Przełożenie prozy Schulza na teatralną scenę nie jest łatwym zadaniem. Reżyser Robert Drobniuch o współpracę poprosił Tomasza Damulewicza, który dokonał adaptacji oraz Cengiza Ozeka, reżysera, ale także dyrektora stambulskiego teatru pracującego w rzadko u nas stosowanej technice teatru cieni.

Spektakl oprawiał muzycznie grając Michał Górczyński. Po raz pierwszy pokazano go publiczności festiwalu w Stambule. W sobotę zobaczyła go kielecka publiczność.

Widzowie, którzy do teatru szli z ogromnym zaciekawieniem i nadzieją na niezwykłe przeżycia, nie zawiedli się. Można pogratulować tak autorskiego, wspaniale współbrzmiącego z oryginałem widowiska. Tomasz Damulewicz z kipiącej treściami i wizjami książki wybrał kilkanaście scen, a narratorem uczynił Józka, syna właściciela sklepu. W tę rolę wciela się Karol Smaczny, aktor związany z teatrem Wierszalin.

Spektakl nie jest opowiadaniem historii, która ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie. To sceny, w których jawa miesza się ze snem, gęste od emocji, przejmujące, a techniki zastosowane przez reżysera pomagają wydobyć ich głębię i wieloznaczność.

Spektakl rozgrywany jest w dwóch planach: scenę rozdziela papierowy ekran. Na nim wyświetlane są postacie, o których Józef opowiada. Każda z nich ma ogromny ładunek emocjonalny, a nastrój dodatkowo wzmacnia pełna niepokoju muzyka. Kiedy po ostatnim słowie zapada cisza, widzowie długą chwilę siedzą w ciemności dochodząc do siebie. Udział w tym spektaklu jest jak zanurkowanie w inny świat, świat stworzony przez Brunona Schulza, ale pokazany przez Roberta Drobniucha i Cengiza Ozeka. "Sklepy cynamonowe" pokazują, że współpraca twórców z tak odmiennych kulturowo światów daje niezwykłe efekty.

Na scenie Karolowi Smacznemu partnerują Ewa Lubacz i Andrzej Kuba Sielski, tworząc równie ciekawe kreacje.

"Sklepy cynamonowe" to mocne wejście Kubusia w świat dorosłych.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
21 stycznia 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...