Kubuś po cygańsku

"Baśnie cygańskie. Romane paramisia" - reż. I. Dragan - 13. MFL "Złota Iskra" w Serbii

Na 13 Międzynarodowym Festiwalu Lalkowym "Złota Iskra" w Kragujevcu w Serbii, który odbędzie się w dniach 8 - 14 maja 2011 roku, wystąpi kielecki Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" ze spektaklem "Baśnie cygańskie. Romane paramisia"

Celem festiwalu jest konfrontacja i poszukiwanie nowych, oryginalnych form lalkowych.

Na festiwalu wystąpią teatry lalkowe z Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Rumunii, Turcji, Słowenii, Chin, Iranu, Chorwacji, Portugalii i Serbii.

Teatr "Kubuś" będzie jedynym z Polski. 13 maja zaprezentuje spektakl "Baśnie cygańskie. Romane paramisia", który swoją prapremierę miał w czasie obchodów Jubileuszu 55-lecia istnienia teatru.

Przedstawienie zawiera 5 opowiadań pochodzących ze zbioru autentycznych baśni cygańskich. To poetyckie opowieści o marzeniach, dążeniu do piękna i walce dobra ze złem, których głównymi bohaterami są przeżywający różne perypetie Romowie.

Spektakl pokazuje kulturę Romów we wszystkich jej charakterystycznych przejawach: pieśni, tańca, ubioru, zajęć, profesji i obyczajów, m.in. prezentuje zwyczaj kupowania panny młodej, na którym opiera się pomysł inscenizacyjny przedstawienia.

(-)
Materiały Teatru
11 maja 2011

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...