Kubuś rusza na festiwale

Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach początek sezonu zaznaczy mocnym akcentem festiwalowym. We wrześniu i październiku zaprezentuje swoje najlepsze, ubiegłoroczne produkcje na 4 festiwalach w kraju i zagranicą.

Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach rozpoczął nowy sezon bardzo intensywnie. Odbyła się już pierwsza premiera dla dzieci "O Rybaku i Złotej Rybce", a przed nami, w najbliższym czasie, dwie następne dla widzów dorosłych: "Zaproszenie na egzekucję" i "Dziady po Białoszewskim".

Oprócz działań, takich jak cykliczne warsztaty teatralno-edukacyjne czy realizacja ministerialnych projektów zaplanowane są również wydarzenia związane z obchodami Jubileuszu 60-lecia teatru.

Początek sezonu "Kubuś" zaznaczy mocnym akcentem festiwalowym. We wrześniu i październiku zaprezentuje swoje najlepsze, ubiegłoroczne produkcje na 4 festiwalach w kraju i zagranicą.

16 września na II Festiwalu małych Prapremier w Wałbrzychu teatr "Kubuś" pokaże pantomimę dla dzieci "Pan Bam i ptak Agrafka" (na zdjęciu) na podstawie opowiadania Andrzeja Kuby Sielskiego, w reżyserii Bartłomieja Ostapczuka - poetycką, wzruszającą, ale i zabawną opowieść bez słów o przyjaźni i towarzyszących jej odczuciach. Festiwal w Wałbrzychu jest jedynym w Polsce, który prezentuje wyłącznie spektakle prapremierowe teatrów lalkowych, skierowane do publiczności dziecięco-młodzieżowej.

Po ubiegłorocznych sukcesach, swoje festiwalowe tournée kontynuować będzie spektakl dla widzów dorosłych "Sklepy cynamonowe" na podstawie prozy Brunona Schulza, w reżyserii Roberta Drobniucha. Opowieść utkaną ze wspomnień z dzieciństwa głównego bohatera, przedstawioną w planie aktorskim i eksperymentalnej formie teatru cieni zostanie pokazana aż na 3 festiwalach:

24 września na TZADIK POZNAŃ FESTIWAL w Poznaniu (8 edycja)

Festiwal prezentuje bogactwo kultury żydowskiej. Co roku gromadzi wybitnych polskich i zagranicznych artystów głównie muzyki i filmu, twórców zarówno z dużym dorobkiem artystycznym, jak również tych młodych, dopiero początkujących.

13 października na X Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Cieni w Schwäbisch Gmünd (Niemcy)

Ten odbywający się co 3 lata festiwal, prezentujący jeden tylko gatunek teatru cieni, stał się wyjątkowym wydarzeniem - miejscem prezentacji, ale również wymiany myśli, przeżyć i doświadczeń zafascynowanych tą techniką artystów z całego świata.

18 października na X Międzynarodowym Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka też Człowiek" w Warszawie

To największy w Polsce i jeden z największych, a zarazem najważniejszych festiwali teatru lalkowego dla dorosłych w Europie, podczas którego można zobaczyć nie tylko spektakle najbardziej uznanych grup z całego świata, ale także pokazy filmów animowanych oraz wystawy.

(-)
Materiał Teatru
15 września 2015

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...