Kultowe opowiadanie Marka Hłaski

"Wszyscy byli odwróceni" - reż. Michał Zadara - Muzeum Historii Żydów Polskich

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi mija kolejny – bardzo długi i pracowity – sezon teatralny. Rozpoczęliśmy go we wrześniu premierą spektakularnej instalacji teatralnej Hotel Savoy w reż. Michała Zadary, a zakończymy inscenizacją opowiadania Marka Hłaski Wszyscy byli odwróceni, która wyjdzie spod ręki tego samego reżysera. Na premierę zapraszamy 18 lipca 2013 roku do Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a jesienią do Nowego, jako że nasz Teatr jest jednym z trzech, obok Centrali (nowego profesjonalnego teatru niepaństwowego) oraz Muzeum Historii Żydów Polskich, koproducentów powstającego spektaklu.

Michał Zadara inscenizuje kultowe opowiadanie Marka Hłaski ze znakomitą obsadą aktorską. Premiera już w lipcu w nowo
otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich.
Jeden z najważniejszych polskich reżyserów teatralnych, Michał Zadara, wystawia opowiadanie Marka Hłaski „Wszyscy byli
odwróceni" z wspaniałymi aktorami: Edwardem Linde-Lubaszenką, Anną Cieślak, Barbarą Wysocką, Arkadiuszem Brykalskim,
Mateuszem Janickim, Oskarem Hamerskim i Michałem Krukiem.
Hłasko opowiada o polskich Żydach w Izraelu w latach pięćdziesiątych, tworząc fascynujący pejzaż losów ludzi, którzy w epoce po
Zagładzie i przy narodzinach nowego państwa starają się poradzić sobie z życiem w zmieniających się warunkach. Hłasko uchwycił doświadczenie ludzi pomiędzy dwoma światami, starającymi się odbudować swój świat i samych siebie po zagładzie i po diasporze. Jest to opowieść o lojalności, miłości i samotności.
Inscenizacja jest połączeniem muzyki, wizualizacji oraz słowa. Aktorzy są także operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą maszynę inscenizacyjną, znajdującą się na scenie. Razem z kompozytorem Janem Duszyńskim (twórcą m.in. muzyki do filmu „Pokłosie"), operatorem Arturem Sienickim (operator kamery m.in. przy wielokrotnie nagradzanej „Obławie") i projektantem ubrań Arkiem Ślesińskim, Michał Zadara stworzył sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Marka Hłaski. Projekt jest koprodukcją Centrali (nowego profesjonalnego teatru niepaństwowego), krakowskiej Agencji Artystycznej GAP, Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Premiera spektaklu odbędzie się 18 lipca 2013 r. Przedstawienie będzie grane w Muzeum Historii Żydów Polskich również 19, 20, 26 i 27 lipca. Premiera tego spektaklu w Łodzi odbędzie się jesienią 2013 r.

(-)
Materiał Teatru
26 czerwca 2013

Książka tygodnia

Trailer tygodnia