Kultura 50+

Nowy portal internetowy - Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie

Nowy portal o kulturze prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza w Warszawie, którego głównymi adresatami są dojrzali użytkownicy, tzw. pokolenie 50 plus, zacznie działać dziś - w sobotę pod adresem www.kulturaviva.pl

- Wychodząc naprzeciw rosnącej popularności culture.pl, przygotowaliśmy specjalny portal www.kulturaviva.pl przyjazny dla starszych użytkowników - informuje rzeczniczka IAM Magdalena Mich. Wkrótce Instytut ma uruchomić też stronę dla najmłodszych.

Celem portalu kulturaviva ma być, jak uściśliła, nie tylko zainteresowanie jego odbiorców tematyką kulturalną, ale także oswojenie ich z internetem. - Chcemy wzbudzić zainteresowanie użytkowników szeroko rozumianymi sprawami kultury, opisując jej najnowsze trendy, dostarczając informacje o wybranych wydarzeniach - wyjaśniła.

Portal kulturaviva.pl ma być stroną prostą w obsłudze, wyposażoną w liczne ułatwienia dla osób niedowidzących. Można będzie m.in. regulować wielkość czcionki, zmieniać wersję strony na wysokokontrastową i odsłuchać artykuł dzięki syntezatorowi mowy.

- Strona ma charakter bardziej dwutygodnika niż gazety, dając odbiorcom czas na spokojne czytanie - podkreśla Mich.

Portal podzielony jest na trzy główne części. Jedna z nich to część informacyjna, w której znajdą się informacje na temat godnych uwagi sztuk teatralnych, filmów, programów telewizyjnych, płyt CD i DVD, wystaw i książek.

Druga część poświęcona jest edukacji - m.in. warsztatom z technik rysunku i malarstwa, fotografii, literatury; znajdą się tam również krótkie wskazówki, jak bezpiecznie korzystać z sieci i jak poruszać się po internecie.

W części publicystycznej, w dziale Osobowości, znajdzie się m.in. rozmowa miesiąca, sylwetki postaci ze świata kultury oraz dokonania polskich artystów i naukowców poza granicami naszego kraju.

Kulturaviva pokaże też pracę ludzi niewidocznych na scenie czy ekranie, bez których nie powstałby żaden spektakl czy film - w sekcji "Za kulisami". Tam pół wieku w Teatrze Ateneum wspomina np.garderobiany Ryszard Ślusarz.

W dziale "Z pogranicza kultury" znajdzie się miejsce na to, co dzieje się na styku kultury z filozofią, techniką, historią, medycyną. Tam m.in. o książkach w postaci elektronicznej, czyli e-bookach.

Z połączenia kultury i turystyki powstał dział "Kulturystyka", w którym redakcja portalu zachęca do odwiedzenia i obejrzenia ciekawych miejsc.

Sekcja "Masz pojęcie" ma natomiast przybliżać użytkownikom postacie kulturalne, gadżety i zjawiska,z których korzystają najmłodsi. Tam znajdą się artykuły np. o tym kim jest uwielbiana przez młodzież Lady Gaga, jak korzystać z portalu społecznościowego Facebook czy opisujące działanie odtwarzacza mp4.

(-)
PAP
18 grudnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia