Kultura w plenerze

16. Letni Ogród Teatralny Katowice

Prezentowane w plenerze, w podcieniach Centrum Kultury Katowice spektakle dla dorosłych i dla dzieci oraz wieczory kabaretowo-muzyczne złożą się na 16. Letni Ogród Teatralny (LOT) w Katowicach. Wypełnią wakacyjne weekendy od 5 lipca do 31 sierpnia.

- Kiedy zaczynaliśmy, śmiano się, że robimy teatr na betonie, ale miejsce się sprawdziło. Dbamy o jakość prezentowanych przedstawień, w tym dla dzieci. W nasze ślady poszły już inne miasta, ale nigdzie letni festiwal nie trwa tak długo i nie odbywa się z takim rozmachem - powiedział dyrektor organizującego LOT Teatru Korez Mirosław Neinert.

- Letni Ogród Teatralny fantastycznie wpisał się w kulturalne życie miasta, jest teatralną propozycją wysokiej jakości - dodał prezydent Katowic Piotr Uszok. W Katowicach pojawią się m.in. Stanisława Celińska, Magdalena Walach, Grzegorz Turnau, Andrzej Sikorowski i Jaromir Nohawica.

Swoje spektakle zaprezentują Teatr Polski z Bielska-Białej, Teatr Bagatela i Teatr Ludowy z Krakowa czy Teatr Zagłębia z Sosnowca. W cyklu kabaretowym zaprezentują się m.in. laureaci przeglądu kabaretów Paka, Kabaret Hrabi, zaplanowano też benefis Mirosława Neinerta pt. "Neinert 55 czyli mały gruby rulez!!!". Reżyseruje Robert Talarczyk, a swój przyjazd na jubileusz "Dustina Hoffmana śląskiego życia artystycznego" zapowiedział czeski bard Jaromir Nohawica.

Spektakle dla dzieci są bezpłatne, wystąpią dla nich m.in. Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, Teatr Conieco z Białegostoku, czy bielski Teatr Lalek Banialuka. Samorząd Katowic przeznaczył na tegoroczny LOT 450 tys. zł.

Podczas wtorkowej konferencji poinformowano też o planowanych w Teatrze Korez zmianach. Działająca od ponad 20 lat placówka korzystała z zaledwie 200-metrowego pomieszczenia ze sceną w Centrum Kultury Katowice. Po niedawnej wyprowadzce z gmachu dotychczasowego jej sąsiada - Centrum Scenografii Polskiej - teatr zyskał nową, kilkakrotnie większą przestrzeń. Po remoncie zyska drugą salę teatralną. Po planowanej wkrótce wyprowadzce do nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia władze miasta planują też remont całego gmachu Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, powstałego w czasach PRL jako miejsce partyjnych zjazdów.

Prezydent Uszok oszacował, że zostanie zakończony prawdopodobnie w 2017 r. - Wcześniej czeka nas przygotowanie dokumentacji i prace projektowe. Ponieważ miasto wzbogaciło się w ostatnich latach o obiekty muzyczne, będziemy w Centrum Kultury zapewne rozwijać inną działalność - zapowiedział.

(-)
(PAP)
2 lipca 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia