Kulturalny weekend na Śląsku

16-18 lipca 2021 r.

Teatry po urlopach powoli wracają do grania. W oczekiwaniu na nowy sezon artystyczny możemy również spędzić czas na innych równie ciekawych aktywnościach, więc jeżeli obawiamy się kulturalnego przestoju, to są to obawy nieuzasadnione.

LALKI – wystawa w katowickim Teatrze Ateneum.

Wystawa zatytułowana LALKI czynna od 15 lipca do 16 sierpnia w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25, od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 15.00. Wstęp bezpłatny.

Tradycyjnie już na przełomie lipca i sierpnia antresola Galerii Ateneum zamienia się w przestrzeń, w której rządzą lalki. Znane ze sceny, zwykle oglądane z perspektywy widowni, są teraz na wyciągnięcie ręki.

W tym roku na wystawie można przyjrzeć się z bliska bohaterom dziesięciu archiwalnych już przedstawień, do których scenografie zaprojektowali artyści z Czech, Japonii, Litwy, Słowacji i oczywiście Polski. (materiał Teatru)

 

"Oddam żonę w dobre ręce" - reż. Reżyseria: Marta Marzęcka-Wiśniewska - Teatr Żelazny w Katowicach

16 lipca, godz. 19:00

17 lipca, godz. 16:00 i 19:00

18 lipca, godz. 16:00

Oto po latach spotykają się dawni koledzy ze szkoły, w idealnym momencie na zmiany w życiu każdego z nich. Człowiek sukcesu i materialista oraz niedopasowany, wieczny pechowiec stojący nad przepaścią, a także wyjątkowa kobieta, będąca kolejno żoną jednego i drugiego.

Jeśli dodamy do tego piekielnie zabawne, miejscami absurdalne i niepozbawione refleksji dialogi w stylu komedii bulwarowej, świetnie zawiązaną intrygę mamy przepis na komedię roku!

Komizm sytuacyjny oraz postaci odgrywanych przez znanych z desek teatralnych Piotra Wiśniewskiego i Jacka L. Zawady bawią do rozpuku, a całość to lekka komedia w najlepszym wydaniu z trójkątem miłosnym, intrygą, zdradą, podlane ironicznym sosem wyśmiewanych przyzwyczajeń. (materiał Teatru)

Potańcówki na rynku w Katowicach - Śląska Szkoła Tańca Dariusz Kurzeja and PopRawa Katowice
16.07 – Jive, godz. 18:00 - 22:00

Super wiadomość dla wszystkich miłośników tańca ze Śląska i okolic ! Po raz czwarty ruszamy z potańcówkami na Rynku w Katowicach! Startujemy 16 lipca – będzie to cykl 11 potańcówek co piątek od godziny 18.00. Jeżeli chcesz się z nami pobawić przy doskonałej muzyce, w wyjątkowym miejscu, a przy okazji poznać podstawowe kroki do najbardziej popularnych tańców towarzyskich – dołącz do nas!

 

Bielsko-Biała

"Pensjonat Pana Bielańskiego" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Bielsku-Białej

16, 17 i 18 lipca, godz. 19:00

Akcja sztuki rozgrywa się w Krakowie ruchu lewostronnego, czyli jeszcze w zaborze austriackim. Główny bohater, Maurycy Stolnik, ziemianin z pobliskich Bronowic odwiedza krakowską metropolię napędzany niepohamowaną potrzebą zabłyśnięcia przed swoimi znajomymi niesłychanymi opowieściami z Krakowa. Zainspirowany notatką w gazecie o budowie domu wariatów pragnie spędzić w Krakowie, właśnie w domu wariatów, choćby jeden wieczór! Jego bratanek Alfred, który mieszka w Krakowie musi, zdaniem wuja, pomóc mu w realizacji tego celu. Alfred nie chce w tym uczestniczyć, ale obiecane pieniądze od wuja przełamują jego skrupuły, a do tego, zupełnie nieoczekiwanie, jego przyjaciel, młody malarz Kazimierz Czereśniak ma błyskotliwą ideę jak zdobyć pieniądze od Maurycego Stolnika bez konieczności odwiedzania prawdziwego domu wariatów... Na szczęście, jak na ów gatunek komedii przystało, perypetie bohaterów kończą się dość szczęśliwie, ale... Nie zdradzajmy Państwu wszystkiego.

„Pensjonat Pana Bielańskiego" to komedia „teatru dla śmiechu", wpisująca się doskonale w tradycję „Porwania Sabinek" w legendarnym tłumaczeniu i opracowaniu tekstu Juliana Tuwima. Spektakl reżyseruje Marek Gierszał, doskonale znany bielskiej publiczności z realizacji przebojowej komedii „Kogut w rosole". (materiał Teatru)

Filharmonia Śląska

Piosenki z Kabaretu Starszych Panów | Borzym | Chór Filharmonii Śląskiej

16 lipca 2021, 19:00 - Sala koncertowa im. Karola Stryji, Filharmonia Śląska

Kabaret Starszych Panów to formacja, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. 16 lipca w Filharmonii Śląskiej będziemy mogli posłuchać słynnych piosenek Kabaretu, a to wszystko w wykonaniu Chóru Filharmonii Śląskiej pod batutą Andrzeja Borzyma, autora aranżacji utworów Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, które usłyszymy tego wieczora.

Mimo upływu lat, utwory Kabaretu Starszych Panów niezmiennie zachwycają – nie tylko starsze pokolenie! Kaziu, zakochaj się, Przeklnę Cię, Embarras i inne piosenki nieustannie funkcjonują w polskiej kulturze muzycznej, nie tylko za sprawą dostępności oryginałów w internecie, ale również powstających nowych interpretacji.

Chór Filharmonii Śląskiej poprowadzi Andrzej Borzym. To właśnie on, syn związanego z Kabaretem Juliusza Borzyma, zaaranżował znane i lubiane utwory Kabaretu na chór mieszany. Jak mówi, ta muzyka towarzyszyła mu od najmłodszych lat. W jednym z wywiadów powiedział: „Aranżując te piosenki, starałem się przede wszystkim oddać tzw. ducha Twórców. Przede wszystkim chciałem maksymalnie zbliżyć się do oryginału pod względem harmonicznym – nie chciałem poprawiać doskonałej harmonii Pana Wasowskiego, choć gdzieniegdzie pozwoliłem sobie na pewne odstępstwa. (...) Pokusiłem się także o podkreślanie pewnych dowcipów czy nastrojów tekstu pewnymi efektami. Starałem się przede wszystkim nie zepsuć tego, co dobre" (wywiad Natalii Świtały, źródło: meakultura.pl). (materiał Filharmonii Śląskiej)

Dorota Dziuba
Dziennik Teatralny Katowice
16 lipca 2021

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia