Kurs instruktorów teatralnych
Teatr Ochoty w WarszawieKurs instruktorów teatralnych Teatru Ochoty oferuje nie tylko bazę ćwiczeń, lecz także możliwość sprawdzenia się w pracy z grupą pod opieką doświadczonego instruktora. Zostań instruktorem teatralnym.
Teatr Ochoty 2013/114
Teatr jest szczególnym nośnikiem emocji. Dzięki niemu możemy mówić o otaczającym nas świecie oraz uczyć się docierać do własnych uczuć i uczuć drugiego człowieka. Teatr to też nauka estetyki, twórczego myślenia, siły słowa, odwagi i kreatywności. Zajęcia teatralne natomiast przynoszą radość z przynależności do grupy i współpracy oraz przyjaźń.
Praca teatralna z dziećmi i młodzieżą to zadanie niezwykle odpowiedzialne, wymagające zarówno wiedzy, jak i spokoju, umiejętności nawiązania przyjacielskiej relacji z grupą, ale i postawienia granic.
Absolwent kursu będzie przygotowany do:
prowadzenia zajęć teatralnych w domach kultury i innych ośrodkach, realizacji spektakli
z dziećmi i młodzieżą
prowadzenia kółka teatralnego lub zajęć
teatralnych w szkole
prowadzenia jednorazowych warsztatów
z zakresu różnych technik teatralnych
twórczego przygotowywania apeli i występów okolicznościowych dla rodziców i dzieci
twórczej interpretacji tekstu i pracy recytatorskiej z dziećmi i młodzieżą
Dla kogo jest kurs?
dla studentów kierunków artystycznych lub humanistycznych (zapraszamy także słuchaczy innych kierunków)
dla nauczycieli i instruktorów pracujących z młodzieżą w ramach kółek teatralnych w szkołach lub domach kultury
dla nauczycieli języka polskiego, edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczycieli pracujących z dziećmi w świetlicach szkolnych
Rekrutacja
Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres: ognisko@teatrochoty.pl do dnia 27 listopada 2013 r.
Wybranych kandydatów zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną (29 listopada, w godz. 17.00-19.00), którą przeprowadzą: Natalia Fijewska-Zdanowska (instruktor prowadzący), Bożena Stryjkówna (kierownik Ogniska Teatralnego Teatru Ochoty) oraz Marta Wójcicka (kuratorka projektów edukacyjnych Teatru Ochoty i Studia Teatralnego Koło). Ilość miejsc ograniczona - grupa może liczyć maksymalnie 12 osób.
Autorka programu / Instruktor prowadzący
Natalia Fijewska-Zdanowska
(rocznik 1981) - reżyser i dramaturg. Magister filozofii UW. W 2007 powołała do życia i prowadzi wraz z siostrami autorską Niezależną Scenę Społeczną Teatr MŁYN w ramach Fundacji Artystycznej MŁYN. Współpracowała m.in z Teatrem Ochoty, Teatrem Wytwórnia, Teatrem na Woli, Teatrem Powszechnym i wieloma innymi. W 2007 otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Realizuje kameralne spektakle autorskie, poddające artystycznej analizie współczesną rzeczywistość. Jako instruktor teatralny (Dyplom MEN) od 13 lat nieprzerwanie pracuje z grupami dzieci i młodzieży. Ma na swoim koncie ponad 30 spektakli teatralnych zrealizowanych z dziecięcymi i młodzieżowymi grupami teatralnymi, około 40 nagród i wyróżnień na teatralnych przeglądach i festiwalach dziecięcych i młodzieżowych w całej Polsce. Twórczyni dziesięciu edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Niesfornych Galimatias, sdziewięciu edycji Teresińskich Dni Retoryki oraz sześciu edycji Powiatowych Dni Retoryki.
Teatr Ochoty
ul. Reja 9, 02-053 Warszawa
Tymczasowa siedziba Teatru Ochoty
ul. W. Skorochód-Majewskiego 34
02-104 Warszawa
www.teatrochoty.pl
Program kursu
Zajęcia trwają 3 semestry - od listopada 2013 r. do lutego 2015 r.
I Semestr
Zajęcia przygotowują kursantów do pracy warsztatowej z dziecięcą lub młodzieżową grupą teatralną i koncentrują się przede wszystkim na procesie przygotowania grupy teatralnej do realizacji spektaklu. Zajęcia będą miały charakter warsztatowy.
Główne bloki tematyczne:
budowanie bazy przydatnych ćwiczeń z zakresu różnych technik i środków teatralnych
komponowanie programu zajęć w zależności od specyfiki grupy
sposoby realizacji spektaklu z dziećmi i młodzieżą
umiejętności wychowawcze i komunikacyjne
rola instruktora wobec zespołu - komunikacja i rozwiązywanie sytuacji konfliktowych w pracy z grupą
Zajęcia poprowadzi Natalię Fijewska-Zdanowska (50 godz.) oraz Agata Fijewska-Sękulska (warsztat komunikacji, 10 godz.).
II Semestr
Kursanci asystują doświadczonym instruktorom przy realizacji spektakli z dziećmi i młodzieżą w Ognisku Teatralnym Teatru Ochoty. Każdy instruktor będzie pracuje z jedną grupą (2-3-godzinne zajęcia raz w tygodniu).
Dodatkowo odbędzie się 7 zjazdów (piątki, godz. 17:00-22:00 z godzinną przerwą), podczas których kursanci przygotują program zajęć do pracy z własną grupą w III semestrze oraz wezmą udział w fakultetach (teatr lalkowy i pantomima) . W sumie 35 godzin zajęć.
III Semestr
Kursanci realizują samodzielny staż w szkołach (10 spotkań warsztatowych - 20 godzin) zakończonego pokazem spektaklu. Semestr rozpoczną 10-godzinne warsztaty przygotowujące do poprowadzenia zajęć. W trakcie realizacji stażu kursanci wezmą także udział w spotkaniach z instruktorem (5spotkań po 4 godziny). Semestr zakończy 10-godzinny warsztat zamykający cały kurs. W sumie 60 godzin zajęć.
Przygotowany przez kursantów z dziećmi lub młodzieżą spektakl, omawiany i recenzowany przez instruktora prowadzącego i kierownictwo Teatru Ochoty, będzie miał charakter pracy dyplomowej.
Na koniec kursanci otrzymują:
dyplom ukończenia kursu z informacją szczegółową o przebytych zajęciach
opisową ocenę swojej półtorarocznej pracy
referencje z wypunktowaniem mocnych stron oraz pełną informacją o odbytym stażu
Koszt kursu: 550 zł za semestr
Terminy zajeć (Sem. I):
6, 13, 20 grudnia 2013 r.
3, 10, 17, 24, 31 stycznia 2014 r.
7, 14, 21, 28 lutego 2014 r.
godz. 17:00-22.00 (z godzinną przerwą)
Miejsce (Sem.I):
Tymczasowa siedzibia Teatru Ochoty
ul. Skorochód-Majewskiego 34.
Dojazd:
Tramwaje nr 7, 9 i 15, autobus nr 154 w kierunku P+R Al. Krakowska, przystanek: Korotyńskiego