Kurs na opery współczesne

"Jutro", "Kolonia Karna" - reż. E. Pietrowiak/K. Szaniecki - Teatr Wielki w Poznaniu

"Jutro" Tadeusza Bairda i "Kolonia Karna" Joanny Bruzdowicz to dwa ważne dzieła operowe

Opery Bairda i Bruzdowicz różnią się tematem, techniką kompozytorską... Łączy je klimat smutku i tragizm. Chociaż, jak mówi Ewelina Pietrowiak, w "Jutrze" czuć promyk nadziei.

Krzysztof Szaniecki reżyseruje "Kolonię karną". Będzie się ona nieco różniła od wersji Marka Weissa. Wyjaśnia, że: - Poprzez drobne korekty inscenizacyjne, staram się i ja dostrzec w tej smutnej i dołującej historii trochę ciepła i łagodności. Oficer oprawca ma takie momenty, kiedy przypomina sobie, że jest zwykłym człowiekiem. Tylko tyle, a może aż tyle.

Dyrektor Michał Znaniecki ma świadomość, że opery współczesne z trudem torują sobie drogę do publiczności. - Nie będziemy ich grać za często - mówi - ale nie możemy udawać, że ich nie ma. Chciałbym przypomnieć, że dzieło Bairda ma ponad 40 lat, a Bruzdowicz nie jest wiele młodsze. W obu operach zobaczymy i posłuchamy oprócz znanych melomanom Andrzeja Ogórkiewicza, Mariana Kępczyńskiego, Michała Mar-ca, kilkoro nowych artystów, by wspomnieć Annę Bernacką, Łukasza Rosiaka czy Łukasza Brzezińskiego.

Jutro i Kolonia Karna
Teatr Wielki (ul. Fredry 9)
pt.-sob/ 19-20 lutego, godz. 19, ndz./ 21 lutego, godz. 18
bilety: 20-60 zł

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
20 lutego 2010

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia