Laco Adamik

sylwetka

Pochodzi ze Słowacji (pełne imię Ladisłav).
Urodził się w roku 1942 w miejscowości Mała Hradna. Studiował architekturę w Bratysławie. Studia reżyserskie ukończył w Akademii Filmowej w Pradze (FAMU).

Od roku 1972 mieszka w Polsce. Związał się z Telewizją Polską (był m.in. dyrektorem artystycznym I programu TVP). Jego rozległy dorobek obejmuje spektakle teatralne i operowe, widowiska estradowe i muzyczne, filmy i programy telewizyjne (w tym całe cykle programowe). Jako reżyser zrealizował wiele spektakli telewizyjnych w tym m.in. Elżbietę królową Anglii F. Brucknera, Króla Edypa Sofoklesa, Pelleasa i Melisandę M. Maeterlincka, Borysa Godunowa A. Puszkina, Don Carlosa F. Schillera, Matkę Courage B. Brechta, Wozzecka G. Büchnera. W telewizyjnym dorobku artystycznym liczne widowiska muzyczne (m.in. Wsteczny bieg, Cham, Mężczyzna niepotrzebny, serial telewizyjny Crimen) oraz muzyczne cykle programowe (Muzyka i ekran, Piękne głosy).

Jest również reżyserem koncertów i festiwali, w tym tak znanych jak: Artyści dla Rzeczpospolitej, Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie, Koncert olimpijski.

Realizował spektakle teatralne w Teatrze Starym w Krakowie, Don Carlosa F. Schillera w Teatrze Powszechnym w Warszawie, Fedra J. Racine\'a w Teatrze Ateneum w Warszawie, Polowanie na karaluchy J. Głowackiego i na scenach całej Polski.

W dorobku posiada wiele spektakli operowych, m.in.: Cyganeria G. Pucciniego (Łódź), Amadigi di Gaula G. Haendla (Warszawa), Złoty kogucik M. Rimskiego-Korsakowa (Warszawa i Liege), Czarodziejski flet W. A. Mozarta (Warszawa), Kniaź Igor A. Borodina (Warszawa), Makbet G. Verdiego (Łódź), Dydona i Eneasz H. Purcela, Tosca G. Pucciniego, Łucja z Lammermoor G. Donizettiego (Kraków), Król Roger K. Szymanowskiego (Warszawa i Dortmund), Sprzedana narzeczona B. Smetany i Halka St. Moniuszki (Wrocław). 

W Operze Śląskiej zrealizował Tannhäusera R. Wagnera (spektakl nagrodzony Złotą Maską za reżyserię) oraz Aidę G. Verdiego (spektakl nagrodzony Złotą Maską jako spektakl roku). Do ważniejszych pozycji zrealizowanych na scenach śląskich trzeba zaliczyć musical Dyzma (spektakl nagrodzony Złotą Maską jako spektakl roku) oraz West Side Story w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.
(ah)

(-)
Materiały Opery
15 maja 2007
Portrety
Laco Adamik

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia