Łakocie, figle i opowieści

Świąteczny repertuar - Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku-Białej

Grudzień to od lat szczególny okres w Banialuce. Mikołajki, świąteczna atmosfera oraz karnawał sprzyjają wizycie w teatrze, gdzie oprócz spektakli dla widzów w każdym wieku, zorganizowane zostały spotkania mikołajkowe z Aniołkami i Diabełkami oraz Świętym Mikołajem, który wręczy dzieciom prezenty

W tym roku odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia rozpocznie się już 26 listopada prezentacją widowiska "Jaś i Małgosia" Jana Brzechwy w reżyserii Lecha Chojnackiego. Ta żartobliwa wersja przygód dobrze wszystkim znanego rodzeństwa przedstawiona za pomocą kolorowych, miękkich i przytulnych poduch, przyjaznych dekoracji, słodkiej piernikowej chałupki i bliskich dziecięcej wyobraźni lalek przeniesie najmłodszych do świata magii i baśni z morałem. (Jan Brzechwa "Jaś i Małgosia", reż. Lech Chojnacki, scen. Dariusz Panas, muz. Robert Łuczak)

Kolejne widowisko, które wprowadzi widzów w świąteczny nastrój to "Diabelskie figle".  Wszyscy, którzy zdecydują się na chwilę wyrwać z ferworu świątecznych prac, na pewno ze zrozumieniem spojrzą na Aniołki Świętego Mikołaja, które skupione na przygotowywaniu i pakowaniu prezentów pozwoliły by Diabełki ukradły Pierwszą Gwiazdkę, a bez niej, jak wiadomo, Świąt nie będzie. Mali pomocnicy z kolędą na ustach i tanecznym krokiem odpowiadają na kolejne figle Diabełków i jak to zwykle bywa zwycięsko wychodzą z opresji. Piękne kostiumy autorstwa Zofii de Ines, oryginalne rozwiązania inscenizacyjne i rytmiczne układy choreograficzne z pewnością oczarują widzów. (Ewa Laue "Diabelskie figle" inscenizacja i reż. Lucyna Sypniewska, kostiumy Zofia de Ines, dek. Jacek Rybarkiewicz,  muz. Krzysztof Maciejowski)

Z całą rodziną z pewnością warto się wybrać na spektakl "Mr. Scrooge" na motywach Opowieści wigilijnej Karola Dickensa. To niesłychanie atrakcyjne widowisko zrealizowane z inscenizacyjnym rozmachem, wysmakowaną plastyką, w kabaretowo-muzycznej formie niezmiennie zachwyca bielską publiczność już od dziesięciu lat. Historia Ebenezera Scrooga, który w Noc Wigilijną, za sprawą wizyty trzech Duchów przemienia się ze zgryźliwego skąpca w dobrego człowieka na scenie Banialuki była prezentowana już kilkaset razy i zdobyła sobie wiernych fanów.
("Mr Scrooge", reż. Marian Pecko, scen. Eva Farkašová, Jan Zavarský, muz. Robert Mankovecky)

Magia świąt i magia teatru mają ze sobą wiele wspólnego. Obie potrzebują dekoracji i ozdób, żeby stworzyć odpowiednią atmosferę i scenerię. Jednak to co w nich najważniejsze to radość płynącą z bycia razem i wspólnego przeżywania szczęścia i wzruszeń. Zatem nie ma lepszego czasu na wizytę w teatrze niż Święta.

Monika Jędrzejewska
Materiały Teatru
22 listopada 2010

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...