Lalki na Odrze

"Nawiedzony młyn" - reż. Józef Frymet - Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławscy lalkarze słyną z oryginalnych rozwiązań scenicznych. Stworzyli jedyny w Polsce Bajkobus - objazdową scenę teatrlaną, grali w aquaparku i w centrum handlowym. Kolejna premiera odbędzie się na pokładzie Barki Tumskiej

Będzie to spektakl "Nawiedzony młyn" w reżyserii Józefa Frymeta. Akcja przedstawienia rozgrywa się w Młynach św. Klary, pracujących niegdyś na wyspach Bielarskiej i Słodowej. "To najsławniejsze młyny Wrocławia - i najbardziej tajemnicze: z duchami, wodnikiem i kłobukiem, który marzył tylko o beczce z puchem i misce pysznych kluseczek okraszonych świeżutkim masłem" - czytamy w informacji o spektaklu.

Jego twórcy przywołują postać kłobuka - demona przybierającego postać czarnego koguta. Zdradzając nieco treść historii, tłumaczą, że ów chochlik pochodzący z Warmii chochlik przybył do Wrocławia wraz z orszakiem wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Z miejscowym młynarzem podpisał umowę o pracę: w zamian za kluski znosił mu majątek sąsiadów. Jednak pewnego dnia klusek zabrakło, bo piękna młynarzowa znalazła sobie atrakcyjniejsze zajęcie niż gotowanie dla koguta. I wtedy na Ostrowie Tumskim zaczęło się szaleństwo. Ale czas zemsty kłobuka miał dopiero nadejść...

Autorami opowieści są Beata Maciejewska - dziennikarka Gazety Wyborczej, znawczyni historii i legend Wrocławia oraz Mariusz Urbanek - publicysta, pisarz i specjalista od wrocławskich krasnoludków.

Premierę "Nawiedzonego młyna" zaplanowano na 25 sierpnia o godz. 17.30. Za scenę posłuży pokład Barki Tumskiej - restauracji pływającej po Odrze. Kolejne spektakle grane będą w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

(isz)
Kulturaonline
20 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...