Lalki na Odrze

"Nawiedzony młyn" - reż. Józef Frymet - Wrocławski Teatr Lalek

Wrocławscy lalkarze słyną z oryginalnych rozwiązań scenicznych. Stworzyli jedyny w Polsce Bajkobus - objazdową scenę teatrlaną, grali w aquaparku i w centrum handlowym. Kolejna premiera odbędzie się na pokładzie Barki Tumskiej

Będzie to spektakl "Nawiedzony młyn" w reżyserii Józefa Frymeta. Akcja przedstawienia rozgrywa się w Młynach św. Klary, pracujących niegdyś na wyspach Bielarskiej i Słodowej. "To najsławniejsze młyny Wrocławia - i najbardziej tajemnicze: z duchami, wodnikiem i kłobukiem, który marzył tylko o beczce z puchem i misce pysznych kluseczek okraszonych świeżutkim masłem" - czytamy w informacji o spektaklu.

Jego twórcy przywołują postać kłobuka - demona przybierającego postać czarnego koguta. Zdradzając nieco treść historii, tłumaczą, że ów chochlik pochodzący z Warmii chochlik przybył do Wrocławia wraz z orszakiem wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego. Z miejscowym młynarzem podpisał umowę o pracę: w zamian za kluski znosił mu majątek sąsiadów. Jednak pewnego dnia klusek zabrakło, bo piękna młynarzowa znalazła sobie atrakcyjniejsze zajęcie niż gotowanie dla koguta. I wtedy na Ostrowie Tumskim zaczęło się szaleństwo. Ale czas zemsty kłobuka miał dopiero nadejść...

Autorami opowieści są Beata Maciejewska - dziennikarka Gazety Wyborczej, znawczyni historii i legend Wrocławia oraz Mariusz Urbanek - publicysta, pisarz i specjalista od wrocławskich krasnoludków.

Premierę "Nawiedzonego młyna" zaplanowano na 25 sierpnia o godz. 17.30. Za scenę posłuży pokład Barki Tumskiej - restauracji pływającej po Odrze. Kolejne spektakle grane będą w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

(isz)
Kulturaonline
20 sierpnia 2011

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...