Lalki w Caffe Modjeska

"Żywoty świętych osiedlowych" - reż. Agata Kucińska - Teatr Ad Spectatores

Zrealizowany i wykonywany przez Agatę Kucińską z wrocławskiego Teatru Ad Spectatores spektakl to wirtuozerski i pełen uroku lalkowy monodram dla dorosłych. Jedyne legnickie przedstawienie w środę 7 grudnia o godz. 19 w teatralnej kawiarni.

Aż siedmiu z dziewięciu czołowych polskich recenzentów biorących udział w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr uznało właśnie to przedstawienie wrocławskiego Teatru Ad Spectatores za najlepsze spośród propozycji teatru lalkowego w minionym sezonie. Sprawczyni tego sukcesu Agata Kucińska z wielu postaci przedstawionych w nominowanej do Nike (2008) powieści Lidii Amejko "Żywoty świętych osiedlowych" wybrała pięć, nadając im formę własnoręcznie wykonanych lalek, które animuje w pełnym dialogów osobliwym monodramie.

Przedstawienie odniosło spektakularny sukces przynosząc adaptatorce, reżyserce, scenografce i wykonawczyni w jednym tegoroczną Wrocławską Nagrodę Teatralną za "zbudowanie kompletnego świata na scenie, spójną wizję i artystyczną wszechstronność". Po drodze były też inne laury, festiwalowe nagrody i wyróżnienia m.in.: na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy, Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora i w ministerialnym Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej.

"Żywoty" to snuta wśród telewizyjnych anten dachu wieżowca opowieść o dziwnym betonowym osiedlu, które - jak podejrzewają jego mieszkańcy - powstało z woli Boga i jego boskiej betoniarki. Powstało dodatkowo, poza ogólnym planem stworzenia. W takim właśnie miejscu spotykają się bohaterowie sztuki, z których każdy chce być wyjątkowy, aby zasłużyć na własną legendę. To właśnie oni stworzą barwną galerię osiedlowych świętych. Wśród nich: samotny misjonarz oczyszczający z win i grzechów programy telewizyjne, prostytutka, której zajęcie jest misją niesienia pomocy potrzebującym, staruszka opiekująca się porzuconymi i zapomnianymi marzeniami, molestowana dziewczynka i onanista poszukujący sensu w liczbach.

Efektem jest monodram na wiele głosów, pełen plastycznego uroku, aktorskiej wirtuozerii, świetnej muzyki Sambora Dudzińskiego. Duże lalki i maleńkie kukiełki. Pełna ciepła i humoru, ale też sakrazmu, historia wypełniana przez postaci tragiczne w swojej niejednoznaczności. Piękne w swojej brzydocie.

Jedyna legnicka prezentacja tego przebojowego spektaklu na scenie teatralnej kawiarni realizowana jest w ramach projektu "Caffe Modjeska - Przestrzeń dla Sztuki" finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Grzegorz Żurawiński
Materiał Teatru
6 grudnia 2011

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia