Lalki z całego świata zamieszkały we wrocławskim teatrze

wystawa "Oblicza lalek" - Wrocławski Teatr Lalek

We Wrocławskim Teatrze Lalek zrobiło się naprawdę europejsko

Ba, nawet światowo. Samuraj (albo gejsza, tego dokładnie nie wiadomo) przyjechał z Japonii. Rama miała jeszcze dalej - na Dolny Śląsk trafiła z Bali. A jej "koledzy" - Dewi Kunti i Ardżuna - z pobliskiej Jawy. Ronald to z kolei dzieło Katalończyków, rodziny od pokoleń parającej się przydomowym teatrem. Wszystkich nowych lokatorów budynku przy placu Teatralnym 4 można oglądać od dziś na wystawie "Oblicza lalek". Wernisaż zaplanowano na godz. 11.30.

Ekspozycja obejmuje niemal sto lalek. Są wśród nich prawdziwe perełki. Na przykład lalki zaprojektowane przez Eugeniusza Geta-Stankiewicza do przedstawienia "Pasja Misterium męki naszego pana Jezusa Chrytusa" z 1973 roku. Albo marionetka, którą animował Henryk Tomaszewski w "Traktacie o marionetkach" w 1999 roku w Teatrze Narodowym.

- Wystawa została przygotowana z myślą o dzieciach - mówi Anna Hejno, rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Lalek. I dodaje: - Zależało nam, by mali widzowie mogli poznać wszystkie techniki lalkarskie i zobaczyć, jak wygląda oryginalna jawajka, marionetka sycylijska, bunraku czy skórzana lalka indonezyjskiego teatru cieni. Oprócz lalek na wystawie prezentowane są fotografie, projekty i grafiki. Wystawa będzie czynna do końca roku. Można ją zwiedzać bezpłatnie.

Justyna Kościelna
POLSKA Gazeta Wrocławska
26 marca 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki