Lalkowy zawrót głowy

Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

Białystok znów zamieni się w centrum młodego lalkarstwa - za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich

To jedyny taki festiwal w Polsce, w którym swoje talenty przed sobą nawzajem i miejscową publicznością prezentują studenci uczący się gry lalką. Imprezę wymyśliła białostocka Akademia Teatralna, organizuje ją co dwa lata, teraz przyszedł czas na piątą edycję.

Teatry grać będą na kilku scenach w centrum (Akademii Teatralnej i Białostockim Teatrze Lalek) po dwa spektakle. Ale też wyjdą w plener i zagrają m.in. na placu Miejskim przy ratuszu, placu przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz na dziedzińcu akademii.

Spodziewanych jest około dwustu gości, lalek też będzie bardzo dużo. I to najróżniejszych. Kilka edycji festiwalu pokazało, że fantazja młodych adeptów lalkarstwa jest nieograniczona. Do Białegostoku przyjeżdżały już lalki z pianki, metalu, sznurków, słomy, drutu, z butelek plastikowych, szmaciane, gliniane. Człowieczego wzrostu i całkiem maleńkie jak dłoń dziecka.

W efekcie lalkowych środków wyrazu oglądamy pełne spektrum: marionetki, pacynki, kukiełki, teatr cieni, teatr z elementami tańca i środków audiowizualnych, a także szereg form, których lalkarze nawet nie próbują nazywać, tak są różnorodne.

moż
Gazeta Wyborcza Białystok
22 czerwca 2010

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Proces
Pia Partum
19 stycznia 2019 roku na scenie pojaw...