"Lament w Galerii"

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W ramach jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz projektu „Dotknij Teatru” będzie się działo również w katowickim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum.

28 marca o godz. 18.30 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 odbędzie się „Czytanie teatru – dla dorosłych", w ramach którego zobaczymy kameralną sztukę Krzysztofa Bizia „Lament w Galerii" w reżyserii Ireny Józefiak (opracowanie tekstu: Irena Józefiak i Beata Słama, muzyka: Tomasz Skałka, w obsadzie: Krystyna Nowińska, Marta Popławska i Beata Zawiślak).

Trzy kobiety, trzy pokolenia, trzy monologi i trzy dramatyczne historie, które dzieją się tu i teraz, w dzisiejszym świecie, obok nas... Ich bohaterki wiodą niby zwyczajne, szare życie, ale splot wydarzeń powoduje, że sprawy przybierają inny obrót. Samotność tych kobiet, zupełny brak porozumienia między nimi, a w konsekwencji totalne zagubienie musi prowadzić do katastrofy. Bolesna, gorzka sztuka Krzysztofa Bizia rodzi wiele pytań i refleksji...

Podczas ubiegłorocznej akcji „Dotknij Teatru" Ateneum zaprosiło publiczność do uczestniczenia w otwartych próbach stolikowych. Teraz robi krok naprzód, aby widzowie mogli przyjrzeć się kolejnemu etapowi pracy nad przedstawieniem, przechodzeniu od próby czytanej do sytuacyjnej. Twórcy „Lamentu w Galerii" chcą pokazać, jak daleka jest droga od słowa pisanego do żywego teatru. Na początek aktor musi nie tylko oderwać się od scenariusza, ale oswoić przestrzeń sceniczną, wypełnić ją swoim ciałem i wyobraźnią. Tego właśnie będzie można „dotknąć", obserwując na żywo proces twórczy, „czytając teatr" razem artystami.

W niedzielę, 29 marca po spektaklu „Piękna i Bestia" Krystyny Jakóbczyk widzowie będą mogli pod opieką aktorów zwiedzić zakamarki sceny i zaplecza, natomiast w środę, 1 kwietnia o godz. 11.00 najmłodsi zajrzą do pracowni teatralnych.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
28 marca 2015

Książka tygodnia

Trailer tygodnia