"Lament w Galerii"

Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W ramach jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce oraz projektu „Dotknij Teatru” będzie się działo również w katowickim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum.

28 marca o godz. 18.30 w Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 odbędzie się „Czytanie teatru – dla dorosłych", w ramach którego zobaczymy kameralną sztukę Krzysztofa Bizia „Lament w Galerii" w reżyserii Ireny Józefiak (opracowanie tekstu: Irena Józefiak i Beata Słama, muzyka: Tomasz Skałka, w obsadzie: Krystyna Nowińska, Marta Popławska i Beata Zawiślak).

Trzy kobiety, trzy pokolenia, trzy monologi i trzy dramatyczne historie, które dzieją się tu i teraz, w dzisiejszym świecie, obok nas... Ich bohaterki wiodą niby zwyczajne, szare życie, ale splot wydarzeń powoduje, że sprawy przybierają inny obrót. Samotność tych kobiet, zupełny brak porozumienia między nimi, a w konsekwencji totalne zagubienie musi prowadzić do katastrofy. Bolesna, gorzka sztuka Krzysztofa Bizia rodzi wiele pytań i refleksji...

Podczas ubiegłorocznej akcji „Dotknij Teatru" Ateneum zaprosiło publiczność do uczestniczenia w otwartych próbach stolikowych. Teraz robi krok naprzód, aby widzowie mogli przyjrzeć się kolejnemu etapowi pracy nad przedstawieniem, przechodzeniu od próby czytanej do sytuacyjnej. Twórcy „Lamentu w Galerii" chcą pokazać, jak daleka jest droga od słowa pisanego do żywego teatru. Na początek aktor musi nie tylko oderwać się od scenariusza, ale oswoić przestrzeń sceniczną, wypełnić ją swoim ciałem i wyobraźnią. Tego właśnie będzie można „dotknąć", obserwując na żywo proces twórczy, „czytając teatr" razem artystami.

W niedzielę, 29 marca po spektaklu „Piękna i Bestia" Krystyny Jakóbczyk widzowie będą mogli pod opieką aktorów zwiedzić zakamarki sceny i zaplecza, natomiast w środę, 1 kwietnia o godz. 11.00 najmłodsi zajrzą do pracowni teatralnych.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
28 marca 2015

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...