Lato w teatrze Katowice 2013!

Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty teatralne

Już 1 lipca rusza cykl warsztatów teatralnych dla młodzieży organizowanych w ramach akcji Lato w teatrze. Przez trzy tygodnie młodzi pasjonaci będą mogli rozwijać swoje teatralne talenty pod okiem doświadczonych instruktorów. Inspirujących ćwiczeń i dobrej zabawy na pewno nie zabraknie. Rekrutacja na warsztaty już ruszyła! Program realizuje Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach.

 

Zajęcia odbędą się od 1 do 20 lipca. Młodzież (w wieku od 12 do 16 lat) będzie mogła doskonalić swoje umiejętności i rozwijać pasje w ramach spotkań pięciu grup warsztatowych: aktorskiej, tanecznej, muzyczno-wokalnej, plastyczno-scenograficznej oraz dziennikarsko promocyjnej. Warsztaty zakończą pokazy finałowe pod hasłem Nowe życie starych baśni.

Warsztaty, organizowane w ramach ogólnopolskiej akcji Lato w teatrze to znakomity pomysł na niebanalne spędzanie wakacji w mieście. Twórcze spotkania z profesjonalnymi aktorami i ludźmi kultury adresowane są zarówno do młodych ludzi, którzy mają już za sobą pierwsze teatralne doświadczenia, jak i do początkujących aktorów, tancerzy, muzyków czy dziennikarzy. Celem warsztatów jest pobudzanie aktywności młodzieży, inspirowanie jej do kreatywnych działań, a przede wszystkim pokazanie, że teatr to przede wszystkim dobra zabawa.

Organizatorem katowickiej odsłony projektu Lato w teatrze jest Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach, który przyjmuje już zapisy na poszczególne warsztaty. W realizację projektu włączyły się także: Miejski Dom Kultury Koszutka oraz Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum. Projekt objęty został patronatem Kuratora Oświaty w Katowicach. Partnerami są: Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie - Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, Górnośląski Klaster Kreatywny.

Terminy warsztatów: 1-20 lipca 2013, od poniedziałku do piątku, godz. 9:00 15:00
Uczestnicy: młodzież w wieku 12-16 lat

Zainteresowane udziałem w warsztatach osoby deklarują udział w pełnym, trwającym trzy tygodnie, cyklu zajęć.

Wybierz swoją grupę warsztatową, wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.rok.katowice.pl oraz skontaktuj się z koordynatorem projektu.

Lato w teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany w 2008 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od sześciu lat jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Teatralne półkolonie i warsztaty odbywają się między 29 czerwca a 1 września 2013 roku w trzydziestu miejscowościach w całej Polsce. Codziennie przez dwa tygodnie uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec przedstawienie prezentowane jest w teatrze, domu kultury bądź przestrzeni miejskiej.

Warsztaty są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

W tym roku w programie biorą udział:
Stowarzyszenie Teatr Wiczy z Torunia (miejsce realizacji: Bełchatów), Stowarzyszenie Teatr Okno (Białystok), Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana (Bielsko-Biała), Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne Stacja Bukownica (Bukownica), Miejski Ośrodek Kultury(Dynów), Małopolski Instytut Kultury z Krakowa (miejsce realizacji: Frydrychowice), Miejski Teatr Miniatura (Gdańsk), Fundacja Win-Win z Głogowa (miejsce realizacji: Górzno), Regionalny Ośrodek Kultury (Katowice), Teatr Lalki i Aktora Kubuś (Kielce), Stowarzyszenie Na Górze z Chodzieży (miejsce realizacji: Kocina), Teatr Bagatela im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (Kraków), TEATR FIGUR KRAKÓW Fundacja Działań Twórczych (miejsce realizacji: Lanckorona), Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Duninowie z siedzibą w Soczewce (miejsce realizacji: Lipianki), Stowarzyszenie Rozwoju Wsi NOVA (Łośno), Stowarzyszenie Targowa 62 (Łódź), Stowarzyszenie Teatralne CHOREA (Łódź), Biblioteka Publiczna Gminy Mielno (Mielno), Miejski Dom Kultury (Olsztynek), Stowarzyszenie Teatr Per Se (Płock), Stowarzyszenie Praktyków Kultury z Warszawy (miejsce realizacji: Podkowa Leśna), Fundacja FURU z Warszawy (miejsce realizacji: Pomiechówek), Gminny Ośrodek Kultury (Stepnica), Teatr Lalek Pleciuga (Szczecin), Miejski Ośrodek Kultury (Tomaszów Mazowiecki), Teatr Baj Pomorski (Toruń), Stowarzyszenie Działań Twórczych Republika Warszawa (miejsce realizacji: Trzęsiny), Teatr Mały (Tychy), Stowarzyszenie Artystyczne Teatr Poddańczy z Białegostoku (miejsce realizacji: Tyczyn), Klub Kultury Falenica (Warszawa), Wrocławski Teatr Lalek (Wrocław)

Zapisy:
Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach
ul. PCK 19, 40-057 Katowice
tel. 32 251 75 63 wew. 118 lub 119
tel. +48 604 104 221
aszczesny@rok.katowice.pl
www.rok.katowice.pl
Koordynator: Artur Szczęsny

(-)
Materiał Organizatora
18 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia