Laureaci

5. Metafory Rzeczywistości 2012

Nagrodę główną przyznawaną przez jury otrzymał Jarosław Jakubowski, autor dramatu "Wieczny kwiecień".

W V edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012 przyznane zostały następujące nagrody:

Nagrodę główną (15 tys. zł) przyznawaną przez jury oraz nagrodę publiczności (5 tys. zł) otrzymał Jarosław Jakubowski, autor dramatu „Wieczny kwiecień”. Nagrodę dziennikarzy (5 tys. zł) przyznano Annie Wakulik za dramat „Zażynki”.

Finał tegorocznej edycji METAFOR RZECZYWISTOŚCI odbył się w dniach 8-9 września w Teatrze Polskim w Poznaniu. Podczas dwudniowej prezentacji na scenie przedstawiono, w formie czytań scenicznych, trzy dramaty zakwalifikowane do finału:

"Zażynki" Anna Wakulik
opieka reżyserska: Katarzyna Kalwat

"Kopia paryskiego metra w kawałkach" Marta Sokołowska
opieka reżyserska: Bartosz Zaczykiewicz

"Wieczny kwiecień" Jarosław Jakubowski
opieka reżyserska: Agnieszka Korytkowska-Mazur.

Nagrodę główną przyznaje jury konkursu w składzie: prof. dr hab. Przemysław Czapliński – literaturoznawca, Łukasz Drewniak – krytyk teatralny, Paweł Szkotak – reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jarosław Jakubowski jako dramatopisarz debiutował utworem "Dom matki", którego czytanie sceniczne odbyło się w Laboratorium Dramatu Tadeusza Słobodzianka (2007). Zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na komedię współczesną rozpisanym przez Teatr Powszechny w Łodzi za sztukę "Życie" (2010), której prapremiera odbyła się w listopadzie 2011 roku. Jego dramat "Generał" znalazł się w finale konkursu Metafory Rzeczywistości Teatru Polskiego w Poznaniu (2010) oraz miał swoją prapremierę w Teatrze IMKA w Warszawie (2011). Spektakl ten zdobył główną nagrodę na VI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „R@port” w Gdyni. Trzy razy z rzędu, w latach 2010–2012, jego sztuki trafiły do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W kwietniu 2012 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbyła się prapremiera jego sztuki pt. "Wszyscy święci" w reżyserii Wojciecha Farugi. Jarosław Jakubowski jest również autorem kilku tomów wierszy ("Pseudo", "Ojcostych" i "Flow") oraz tomu prozy "Slajdy".

Prapremiera spektaklu na podstawie dramatu Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej-Mazur zostanie zrealizowana w sezonie artystycznym 2012/2013 w Teatrze Polskim w Poznaniu.

Tomasz Łagodziński
Materiały Organizatora
10 września 2012

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia