Laureaci

4. Festiwal małych Prapremier w Wałbrzychu

IV Festiwal małych Prapremier, organizowany przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, dobiegł końca. Spektakle konkursowe oceniało jury profesjonalne oraz jury dziecięce, składające się z uczniów PSP nr 28 w Wałbrzychu. A oto werdykty.

JURY PROFESJONALNE IV Festiwalu małych Prapremier w składzie: Jacek Sieradzki, Marzenna Wiśniewska, Mateusz Mirowski po obejrzeniu w dniach 15-20 września 2019 r. siedmiu spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
- Grand Prix za najlepsze przedstawienie w wysokości 7.000 zł, ufundowane przez Prezydenta Wałbrzycha oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS dla Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach za spektakl "Pod adresem marzeń".
- nagrodę za tekst lub adaptację tekstu w wysokości 2.500 zł, ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS dla Katarzyny Błaszczyńskiej za "Stasia i Złą Nogę", adaptację komiksu Tomasza „Spella" Grządzieli. Spektakl jest koprodukcją Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego.
- nagrodę za reżyserię w wysokości 2.500 zł dla Marka Zákosteleckiego za spektakl "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach. Intencją jury jest docenienie tą nagrodą spójnej wizji inscenizacyjnej przedstawienia wyrażonej w reżyserii, scenografii oraz projektach kostiumów i lalek.
- nagrodę za scenografię w wysokości 2.500 zł ex aequo dla Mirka Kaczmarka za spektakl "Motyl" Wrocławskiego Teatru Lalek oraz Mariki Wojciechowskiej za spektakl "Fru-Fru" Olszyńskiego Teatru Lalek.
- Jury postanowiło nie przyznać nagrody za muzykę.
- nagrodę za najlepszą rolę kobiecą w wysokości 1.000 zł dla Anny Koniecznej za rolę Emilia w spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu.
- nagrodę za najlepszą rolę męską w wysokości 1.000 zł dla Michała Rolnickiego za rolę Złej Nogi w spektaklu "Staś i Zła Noga" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego.

Ponadto jury przyznało trzy wyróżnienia honorowe w postaci dyplomów: dla Łukasza Zaleskiego za reżyserię spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu oraz dla Andrzeja Kuby Sielskiego i Andrzeja Skorodzienia za role w spektaklu "Pod adresem marzeń" Teatru Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach.

JURY DZIECIĘCE przyznało dwie nagrody ex aequo za najlepsze przedstawienie w wysokości 1.000 zł dla każdego spektaklu – nagrody ufundowane przez Fundację Edukacji Europejskiej:

- Teatrowi Lalki i Aktora „Kubuś" w Kielcach za spektakl "Pod adresem marzeń" oraz
- Śląskiemu Teatrowi Lalki i Aktora Ateneum i Teatrowi Śląskiemu im. St. Wyspiańskiego za spektakl "Staś i Zła Noga".

Dodatkowo podczas Festiwalu Sekcja Teatrów Lalkowych ZASP przyznała Dyplom Honorowy Annie Koniecznej za rolę Emilia w spektaklu "Morze ciche" Teatru Nowego w Zabrzu.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim teatrom, gościom, partnerom oraz patronom medialnym.

(-)
Materiał organizatora
24 września 2019

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Malta Festival Poznań ...
Michał Merczyński
Dziś ogłaszamy kolejne wydarzenia, kt...