Laureaci drugiej edycji

Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Twórcy spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" zostali laureatami drugiej edycji Nagrody Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagrodę wręczono w nocy z soboty na niedzielę podczas VII Nocy Teatrów.

Kapituła nagrody, doceniając znakomite kreacje aktorskie i koncertową grę zespołową, postanowiła uhonorować 9-osobowy zespół aktorek i twórców spektaklu "Za chwilę. Cztery sposoby na życie i jeden na śmierć" Petera Asmussena w reż. Iwony Kempy, zrealizowanego w Teatrze im. J. Słowackiego. Nagrodę wręczono po spektaklu, który rozpoczął się o godz. 23 na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki. - Gratuluję panu dyrektorowi, bo tak znakomitego zespołu aktorek chyba żaden teatr w Polsce nie ma - powiedział przewodniczący kapituły prof. Jacek Popiel do dyrektora krakowskiego teatru Słowackiego, Krzysztofa Orzechowskiego.

Nagrodzeni przez Kraków

Laureatami Nagrody zostały aktorki: Bożena Adamek, Dominika Bednarczyk, Dorota Godzic, Marta Konarska i Anna Tomaszewska, oraz twórcy: Iwona Kempa - adaptacja, reżyseria i scenografia; Anna Sekuła - scenografia i kostiumy; Bartosz Chajdecki i Dawid Rudnicki - muzyka.

Nagroda teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Krakowa za szczególne osiągnięcia lub wydarzenia w dziedzinie teatru w minionym roku kalendarzowym, których miejscem powstania i zasadniczej prezentacji było miasto Kraków. Zgodnie z regulaminem, wysokość nagrody wynosi 30 tys. zł. Laureatem I edycji konkursu w roku 2012 był aktor Radosław Krzyżowski.

Na scenie i na zapleczu

Podczas odbywającej się w nocy z soboty na niedzielę VII Nocy Teatrów publiczności zaprezentowało się 10 krakowskich teatrów oraz ponad 30 nieinstytucjonalnych teatrów i grup teatralnych. Publiczność miała okazję zobaczenia nie tylko spektakli z bieżącego repertuaru krakowskich teatrów, ale także zwiedzanie zaplecza Teatru im. J. Słowackiego, Narodowego Starego Teatru i Teatru Groteska. Były też widowiska plenerowe - zarówno recitale na wolnym powietrzu, jak i pokazy tańca, happeningi i występy klownów. W programie znalazła się także inauguracja XIV sezonu Sceny Przy Pompie i Nocny Salon Poezji, występy kabaretu Loch Camelot i Baletu Dworskiego "Cracovia Danza".

Krakowska Noc Teatrów organizowana jest od 2007 r. Impreza ma na celu aktywizację środowiska aktorskiego i zainteresowanie publiczności różnymi formami teatralnymi. VII Noc Teatrów odbywała się w ramach cyklu Krakowskie Noce 2013. W ubiegłorocznej Nocy Teatrów uczestniczyło ponad 12,5 tys. osób. Organizatorami VII Nocy Teatrów byli: Urząd Miasta Krakowa oraz Teatr KTO.

(-)
(PAP)
18 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia