Laury dla prof. Deglera za Witkacego

nagroda za książkę "Witkacego portret wielokrotny"

Prof. Janusz Degler, teatrolog, znawca życia i twórczości Witkacego, odbierze w poniedziałek w Bibliotece Narodowej w Warszawie nagrodę Książki Roku za swoją ostatnią publikację - "Witkacego portret wielokrotny". Dwa dni później w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu otrzyma kolejny laur - wyróżnienie za najlepszą Książkę Jesieni

Wyróżniona książka miała swoją premierę w 70. rocznicę śmierci Witkacego, 18 września ubiegłego roku. Nie jest to biografia, ale raczej portret artysty zbudowany jakby z odprysków potłuczonego zwierciadła. W każdym z nich oglądamy fragment jego twarzy - pisarza, filozofa, męża, kochanka, skandalisty, reżysera teatru, w jaki zmieniał nieustannie swoje życie, czy bohatera ludzkiej tragedii, która zakończyła się samobójczą śmiercią. Śledzimy jego twórczość, jednak oglądamy go przede wszystkim w relacjach z ludźmi, którzy go otaczali - żoną Jadwigą Witkiewiczową, kochanką Czesławą Oknińską, filozofem Hansem Corneliusem, z którym przyjaźnił się i korespondował.

Tytuł książki odwołuje się do słynnego "Portretu wielokrotnego" Witkacego, na którym artysta sfotografował się w kabinie z lustrami w mundurze lejbgwardii. Lustra odbijają jego cztery twarze, piąta jest niewidoczna - model siedzi tyłem do widza. - Możemy te wizerunki identyfikować: to jest twarz malarza, to dramatopisarza, to powieściopisarza, to filozofa - tłumaczy prof. Degler. - Ale mnie najbardziej intrygowała ta twarz niewidoczna, nieznana, zakryta.

Prof. Degler, najwybitniejszy polski witkacolog, od 1962 roku jest wykładowcą w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor licznych publikacji, laureat nagród i wyróżnień, m.in. Gloria Artis z 2006 roku.

Tytuł Książki Roku jest przyznawany od 11 lat przez miesięcznik "Nowe Książki", a wśród jej laureatów są m.in. Tadeusz Różewicz, Ryszard Kapuściński, Barbara Skarga i Urszula Kozioł.

Wywiad z prof. Januszem Deglerem opublikowaliśmy we wczorajszej "Wieży Ciśnień".

maga
Gazeta Wyborcza Wrocław
16 stycznia 2010

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki