Laury i zaproszenia dla "Korzeńca"

Teatr Zagłębia na festiwalach teatralnych

Zbigniew Białas, profesor anglistyki UŚ, pisze już drugą część "Korzeńca", książki, której akcja osadzona jest w carskich Sosnowicach przed I wojną światową. Kontynuacja powieści ma dotyczyć lat 1918-1919. Nie wiadomo na razie, czy trafi na scenę sosnowieckiego Teatru Zagłębia. Póki co, wyreżyserowana przez Remigiusza Brzyka inscenizacja święci triumfy na festiwalach teatralnych w całym kraju.

- Spektakl był prezentowany na Letnim Ogrodzie Teatralnym w Katowicach, Przeglądzie "Przez dotyk" w Częstochowie, festiwalu "Rzeczywistość przedstawiona" w Zabrzu, gdzie nagrodę za reżyserię otrzymał Remigiusz Brzyk, a za rolę Jadwigi Korzeńcowej Maria Bieńkowska, a ostatnio na X jubileuszowym festiwalu Fanaberie Teatralne w Wałbrzychu, gdzie zdobyliśmy Fanaberie Publiczności-wylicza Dorota Ignatjew, zastępca dyrektora ds. artystycznych Teatru Zagłębia.Niedawno sosnowiecki zespół powrócił z Krakowa, gdzie brał udział w V Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia. Na dziewięć nagród - dwie otrzymali twórcy spektaklu z Sosnowca. To aktorka Edyta Ostojak za rolę służącej Korzeńców w Ester Pławner i kompozytor muzyki do "Korzeńca" Jacek Grudzień. Warto dodać, że wśród innych wyróżnionych były takie teatralne tuzy jak Krzysztof Warlikowski czy Krystian Lupa. To nie koniec planowanych wojaży artystów z Zagłębia.

- Teatr Zagłębia wraz z "Korzeńcem" ma zaproszenie na festiwal Pierwszy Kontakt do Torunia oraz na Europejski Festiwal Teatralny "Sąsiedzi" do Lublina. Zagramy też jako pokaz mistrzowski na Interpretacjach Reżyserskich w Katowicach - mówi Dorota Ignatjew.

W Sosnowcu "Korzeńca" zobaczyć będzie można 11 i 12 stycznia. Biletów już prawie nie ma.

Tomasz Szymczyk
Polska Dziennik Zachodni
24 grudnia 2012
Portrety
Remigiusz Brzyk

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia