Legenda baletu u Słowackiego

"Niżyński. Zapiski z otchłani" - reż. Józef Opalski - Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

W niedzielę, 1 grudnia, premiera spektaklu na motywach "Dziennika" Wacława Niżyńskiego, słynnego tancerza baletu rosyjskiego - "Niżyński. Zapiski z otchłani" Anny Burzyńskiej w reżyserii Józefa Opalskiego.

Genialny rosyjski tancerz Wacław Niżyński znany jest przede wszystkim z dwóch rzeczy. Po pierwsze - że był jednym z najwybitniejszych artystów w historii baletu, obdarzonym niezwykłą charyzmą i nieprawdopodobnymi wręcz zdolnościami ruchowymi, a jego choreografie wyprzedzały o dobre kilkadziesiąt lat epokę, w której przyszło mu tworzyć. Po drugie zaś - że w bardzo młodym wieku zapadł na chorobę psychiczną, która przerwała jego karierę u szczytu twórczych możliwości. Znawcy sztuki powiedzą, że bez Niżyńskiego nie byłoby tańca współczesnego. Psychiatrzy - że jego Dziennik daje niezwykły wgląd w to, czym naprawdę są doświadczenia psychotyka. Historycy zaś - że przypadek Niżyńskiego jest jednym z najbardziej przejmujących świadectw tragicznie pękniętego życia.

"Niżyński. Zapiski z otchłani. Na motywach Dziennika Wacława Niżyńskiego" to nowa sztuka Anny Burzyńskiej (Tango Piazzolla, Akompaniator) w reżyserii Józefa Opalskiego, twórcy obsypanego wyróżnieniami spektaklu Kochanek. "Niżyński..." odsłaniał będzie tragedię wielkiego tancerza, opowiadając również o uwikłaniu w niszczący trójkąt - skomplikowaną relację z żoną Romolą (Agnieszka Judycka), oraz homoseksualny związek z jego impresario - równie legendarnym, demonicznym Sergiuszem Diagilewem (Sławomir Maciejewski). Spektakl wzbogaca znakomita muzyka i autentyczne fragmenty słynnych choreografii Niżyńskiego. W roli głównej Grzegorz Mielczarek.

(-)
Materiał Teatru
28 listopada 2013

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia