Legenda w PWStvFiT

2. Europejskie Warsztaty Szkół Teatralnych w Szkole Filmowej w Łodzi

Jack Garfein – legenda Actors Studio w Szkole Filmowej w Łodzi. Nauczyciel Steve'a McQueena, Sissy Spacek, czy Irène Jacob będzie gościem specjalnym warsztatów „Zszywania Europy". 3 października o godz. 14 w Studiu TV Szkoły Filmowej w Łodzi – otwarte spotkanie w ramach promocji książki Jacka Garfeina „Żyć i grać".

Jack Garfein to reżyser, producent i nauczyciel związany ze słynnym The Actors Studio. Historia jest życia jest imponująca. Urodzony w 1930 roku w zakarpackim Mukaczewie do stanów Zjednoczonych Ameryki przybył w 1946 roku w pierwszej grupie ocalałych z Holocaustu. Miał szczęście uczyć się u najlepszych: w latach czterdziestych był stypendystą Dramatic Workshop Erwina Piscatora, „studia, które – jak podkreśla we wstępie swojej książki „Żyć i grać"– wydało tak wybitnych absolwentów, jak Marlon Brando, Mel Brooks, Bea Arthur, czy Elaine Stritch. (...) Dyrektor szkoły, światowej sławy reżyser Erwin Piscator, skompletował wspaniały zespół wykładowców. Byli wśród nich Stella Adler, Lee Strasberg i Herbert Berghof, którzy później pozakładali własne szkoły przez następne pół wieku narzucające styl gry aktorskiej Ameryce i reszcie świata". Garfein jako reżyser i nauczyciel aktorstwa, brał czynny udział w rozwoju The Actors Studio i współpracował ze znanymi filmowcami takimi jak: Elia Kazan, John Ford czy George Stevens. Był m.in. nauczycielem: Sissy Spacek, Rona Perlmana, Irène Jacob, Laetiti Casty, odkrył Bruce'a Derna, Bena Gazzara, Steve'a McQueena czy George'a Pepparda, w jego produkcji dla Actors Studio „End as a Man" zadebiutował James Dean. W 1966 roku, we współpracy z Paulem Newmanem, stworzył filię The Actors Studio w Los Angeles. Był także jednym z założycieli Hollywood Theatre Row, gdzie w 1974 roku stworzył Harold Clurman Theater, a później Samuel Beckett Theatre. Jest jednym z najbardziej doświadczonych nauczycieli metody Stanisławskiego, którą wykładał przez ponad 40 lat.

Jack Garfein prowadził i nadal prowadzi, głównie w Los Angeles, Nowym Jorku i Paryżu, regularne zajęcia z adeptami sztuki aktorskiej i reżyserii. Przez lata doskonalił swoją metodę uczenia tego, co w aktorstwie uznał za najważniejsze – naturalności. W wieku 80-ciu lat postanowił podsumować swoje zawodowe doświadczenia, czego owocem jest książka „Żyć i grać – techniki dla aktora", którą Garfein zaprezentuje podczas spotkania 3 października o godzinie 14 w Studiu Tv Szkoły Filmowej w Łodzi. Wcześniej, od 26 września, będzie prowadził zajęcia ze studentami III, IV i V roku aktorstwa naszej Szkoły. Uwaga - spotkanie ma charakter otwarty!

„Zszywanie Europy", którego 2. edycja odbędzie się w Szkole pomiędzy 26 września a 6 października, poświęcone będzie treningowi aktorskiemu, wielostronnemu, prowadzonemu różnymi metodami, wykorzystującemu doświadczenia różnych szkół i kultur. Kiedyś ciało aktora pełniło rolę rusztowania dla słowa, dziś samo stało się jednym z najważniejszych środków wyrazu. Mowa ciała wyparła mowę słowa dlatego trening aktorski jest tak ważny. Unikatową wartością dla studentów będzie możliwość pracy z wykładowcami z tak różnych kręgów i kulturowych i artystycznych.

Jolanta Kolano
Materiał organizatora
30 września 2016

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia