Legendarny musical

"Skrzypek na dachu" - reż. Emil Wesołowski - Opera Krakowska w Krakowie

Premierą plenerowego widowiska "Skrzypka na dachu" do muzyki Jerry'ego Bocka Opera Krakowska zbliżyła się do półmetku 18. Letniego Festiwalu.

W Noc Kupały na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa, w dawnej Gazowni Miejskiej na krakowskim Kazimierzu zabrzmiał legendarny musical. Pomimo chłodu i przelotnych opadów deszczu krakowska publiczność nie zawiodła i wypełniła widownię w całości zarówno podczas premiery jak i dwóch kolejnych czerwcowych spektakli (21, 22 i 23.06.).

W krakowskiej inscenizacji Emila Wesołowskiego (także autor reżyserii i choreografii) i Bogusława Nowaka wzięło udział ponad 160 artystów (Soliści, Orkiestra, Chór i Balet Opery Krakowskiej). Około 35 osób przez 4 dni budowało i przygotowywało 230 metrową scenę w przestrzeniach dawnej Gazowni Miejskiej. Tytułowy Skrzypek dwa razy pojawił się na dachu - otwierając i zamykając spektakl. Podczas premiery Obsługa Widza pobiła swój rekord i rozdała peleryny 1000-osobowej widowni w czasie około 1,5 minuty. Opera Krakowska wspólnie z Polską Spółką Gazownictwa gościła blisko 3,5 tys. widzów, którzy bardzo entuzjastycznie reagowali podczas spektaklu.

To jeszcze nie koniec letniego festiwalu. Przed nami wydarzenia plenerowe - gala baletowa "Grand Pas..!" (26.06.) i koncert "Arii Oper Świata" (28.06.) na wawelskim dziedzińcu oraz spektakle w budynku przy ul. Lubicz 48 - balet-opera "Orfeusz i Eurydyka" Ch. W. Glucka (2.07.) i niedawna premiera Opery Krakowskiej "Miłość do trzech pomarańczy" S. Prokofiewa. Opera zakończy sezon gościnnym występem japońskiego teatru kabuki pt. "Metamorfozy patosu" (9.07.).

(-)
Materiał Festiwalu
25 czerwca 2014

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia