Lekcja Miłości z szansą na Oscara

"Lekcja Miłości" - reż. Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja - HBO Europe, Widok, MX35, Aura Films

"Lekcja Miłości" Kasi Matei i Małgorzaty Goliszewskiej będzie ubiegać się o nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny. To jedyny polski kandydat do statuetki w tej kategorii.

O nominacje do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny w tym roku będzie ubiegać się rekordowa liczba 238 tytułów. Mamy w tym pokaźnym gronie swojego reprezentanta - jedynym polskim kandydatem do statuetki w tej kategorii będzie film "Lekcja Miłości" reżyserowany przez Kasię Mateję i Małgorzatę Goliszewską. Dokument opowiadaja historię 69-letniej Joli, która wyrywa się z trwającego 45 lat małżeńskiego koszmaru i rozpoczyna nowe życie.

Filmowa lekcja miłości

"Reżyserki Małgorzata Goliszewska i Kasia Mateja stworzyły niesamowicie intymny portret kobiety, która wie, że życie wkrótce dobiegnie końca, a jej nie dane było zaznać radości, szacunku i prawdziwej miłości, której tak bardzo pragnie (...) Pani Jola pierwszy raz w życiu jest widziana jako osoba, jest dla kogoś najważniejsza, jest kochana. I przyjmuje to uczucie. Bierze czas, który jej został i postanawia przeżyć go tak, jak zawsze marzyła" pisaliśmy w naszej recenzji "Lekcji Miłości", która była wyświetlana w ramach festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Teraz film możemy obejrzeć go również na HBO GO.

"Przełomowa lekcja życia"

"Największym wyzwaniem było zachęcenie Joli, żeby zdjęła maskę, abyśmy mogli zobaczyć jej uczucia. Pewne wydarzenia w życiu Joli bardzo pomogły jej się otworzyć, a udział w filmie był przełomową lekcją życia – zarówno dla Joli, jak i dla nas. To była prawdziwa lekcja miłości" powiedziała o pracy nad filmem Kasia Mateja, reżyserka i autorka zdjęć. "To historia o jesieni życia i nieustannej walce, aby zmieniać świat na lepsze. Przypomina nam, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć żyć" dodała Anna Stylińska, producentka i współscenarzystka filmu.

9 lutego dowiemy się, które z filmów trafiły na oscarową shortlistę. 15 marca poznamy oficjalne nominacje, a 93. ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 25 kwietnia.

Maciej Wernio
Noizz.pl
5 lutego 2021
Wątki
FILM

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia

8. Festiwal Teatru Ukr...
Nadiia Moroz-Olshanska
Sztuka jest niezbędną częścią życia...