Lekcje mediolańskie - Bitwa naprzeciw wolności

Teatr Mumerus Kraków i Théâtre des Asphodèles Lyon

Jest to kontynuacja wspólnego projektu zrealizowanego w ubiegłym roku w Lyonie przez Teatr Mumerus i Theatre des Asphodeles pod patronatem Województwa Małopolskiego, Regionu Rodan - Alpy i Konsulatu Generalnego RP w Lyonie z okazji setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora.

Zwieńczeniem tamtych działań był pokaz w listopadzie 2015 r. powstałego w wyniku warsztatów polsko-francuskich spektaklu "Lekcje mediolańskie", który był także prezentowany w maju 2016 r. podczas festiwalu "Printemps d'Europe" w Lyonie. Przedstawienie to, będące efektem warsztatowych poszukiwań na kanwie tekstu napisanego przez Tadeusza Kantora po seminarium, jakie prowadził w 1986 roku w Mediolanie dla dwunastu studentów Elementarnej Szkoły Dramatycznej, będzie tym razem zaprezentowane po raz trzeci – w Krakowie, w Teatrze Zależnym.

Obecny, nowy projekt warsztatowy będzie realizowany na dziedzińcu i w ogrodach Muzeum Archeologicznego. Uczestnikami będą aktorzy i studenci Konserwatorium Teatralnego w Lyonie związani z Teatrem des Asphodeles oraz aktorzy, muzycy i stażyści Teatru Mumerus. Tematycznym punktem wyjścia polsko-francuskiej akcji będą słynne obrazy Matejki i Wyspiańskiego z jednej strony i Eugene Delacroix z drugiej. Nawiązanie do dzieła Tadeusza Kantora również i tu będzie obecne – w postaci metody ambalażu, będącej główną inspiracją warsztatowych działań i poszukiwań.

Udział wezmą: Michał Braszak, Agnieszka Dziedzic, Katarzyna Fijał, Joanna Gałdecka, Monika Gigier, Anna Lenczewska, Alicja Margolin, Marcin Kapusta, Jan Mancewicz, Gertruda Szymańska, Bartłomiej Zdeb (Kraków) Thierry Auzier, Léna Génin, Ivan Grevesse, Romain Mas, Charlotte Piechon, Lisa Robert, Elina Nigil (Lyon).

Kierownik projektu oraz reżyser spektaklu "Lekcje mediolańskie": Wiesław Hołdys, przy współpracy Michaela Filera (Lyon)

Program

- 14 września 2016, godz. 18:00, Muzeum Archeologiczne (plener), Kraków, ul. Senacka 3:
   "Bitwa naprzeciw wolności - ambalaż" - akcja wraz z koncertem
- 16 września 2016, godz. 20:00 oraz 17 września 2016, godz. 21:30 (w ramach Nocy Teatrów)
   Teatr Zależny, Kraków ul. Kanonicza 1:
   Spektakl "Lekcje mediolańskie. Hommage à Tadeusz Kantor"

Wydarzenie w ramach projektu „Artyści Teatrów – transfer wiedzy, transfer idei" w ramach współpracy pomiędzy Województwem Małopolskim a Regionem Rhone-Alpes (Francja) - współfinansowanego przez Województwo Małopolskie.

(-)
Materiał Teatru
10 września 2016
Portrety
Wiesław Hołdys

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia