Lektury do matury - romantyzm

Cykl edukacyjny Teatru Banialuka

Nasz cykl „Lektury do matury" powraca z wielką siłą ROMANTYZMU. Zwrócimy uwagę na życie wewnętrzne człowieka. Na jego duchowość, uczucia, emocje, na odrębność jednostki ludzkiej, jej odmienność i indywidualność.

Skupimy się na genialnej twórczości Adama Mickiewicza, który - wydając w roku 1822 w Wilnie swój debiutancki tomik „Ballady i romanse" - korzystał z twórczości niemieckich preromantyków: Schillera, Goethego i Bürgera. Dlatego też symbolicznie nasz program rozpoczniemy od czytania „Króla Olch" Johanna Wolfganga Goethego w wykonaniu Marii Byrskiej,a zamkniemy cykl prekursorską balladą romantyczną „Lenora" Gottfrieda Augusta Bürgera (powstałą w 1774 roku) w interpretacji Dagmary Włoszek-Rabskiej. W naszym ujęciu to zakończenie będzie niespodzianką, gdyż utrzymane jest w nowoczesnym stylu „romantyzm z przymrużeniem oka". Następnie spotkamy się ponownie z wszystkimi artystami naszego teatru oraz samym Mickiewiczem. Całość programu zakończy spektakl „Ballady i romanse" zrealizowany w Teatrze Lalek Banialuka w reżyserii Pawła Aignera.

Czas epidemii zmienił nasze życie diametralnie. Dla nas jest on czasem intensywnej pracy i pięknych znajomości „w sieci". Tak poznaliśmy właśnie prof. Marka Bernackiego, dziekana Wydziału Humanistyczno-Społecznego Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Telefonicznie i internetowo. Jesteśmy dumni z tej znajomości i nad wyraz doceniamy wkład pana Profesora w naszą edukacyjną pomoc dla maturzystów. Jesteśmy zachwyceni wykładami, które przygotował specjalnie dla naszego programu.

W czytaniach biorą udział: Małgorzata Bulska, Maria Byrska, Dominika Kaczmarek, Magdalena Obidowska, Katarzyna Pohl, Barbara Rau, Lucyna Sypniewska, Dagmara Włoszek-Rabska, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Adam Milewski, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski, Tomasz Sylwestrzak, Ryszard Sypniewski i Piotr Tomaszewski.

Druga część programu „Banialuka. Lektury do matury" dedykowana tegorocznym maturzystom i miłośnikom literatury oraz poezji, znajdziecie na naszym profilu społecznościowym FB codziennie, od 20 kwietnia do 4 maja, o godzinie 19:00. Wszystkie odcinki archiwizowane są na stronie Teatru oraz kanale YouTube: 
youtube.com/watch?v=yUOcXy70Ioc&list=PLahtfAF4w2uXh_76aDw-r1lFj4mJIeyvJ

(-)
Materiał Teatru
30 kwietnia 2020
Portrety
Paweł Aigner
Wątki
Kontrawirus

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia