LES MISÉRABLES w Teatrze Muzycznym ROMA - premiera 25 września

Polska inscenizacja LES MIS

Polska inscenizacja LES MIS w Teatrze Muzycznym ROMA to kolejna "non-replica production" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Z reżyserem współpracuje team znakomitych realizatorów, z których część współpracowała przy innych produkcjach TM ROMA, m.in. II reżyser Sebastian Gonciarz, kierownik muzyczny Maciej Pawłowski, kostiumolodzy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk, scenograf Grzegorz Policiński, choreograf Paulina Andrzejewska i tłumacz libretta, Daniel Wyszogrodzki

LE MIS – jak skracają tytuł wielbiciele – to musical wszech czasów. W styczniu tego roku w Londynie odbyło się 10 000 przedstawienie, co stanowi absolutny światowy rekord i nie znajduje odpowiednika na Broadwayu. Rok 2010 to rok jubileuszowy – upływa właśnie 25 lat od jego premiery na West Endzie.
Musical, oparty na powieści Wiktora Hugo „Nędznicy” porusza tematy tak aktualne, że od ćwierć wieku identyfikuje się z nimi publiczność ponad 40 krajów! Oczywiście wielka w tym zasługa muzyki Claude-Michela Schönberga. To właśnie z LES MIS pochodzi przebój „Wyśniłam sen” (I Dreamed A Dream) – wykonanie tej piosenki przez telewizyjną sensację, Susan Boyle obejrzało w Internecie ponad 120 milionów widzów tylko w 2009 roku!

Na castingi do musicalu LES MIS stawiło się w ROMIE ok. 800 osób. Nasi brytyjscy partnerzy podkreślali, że poziom kandydatów był bardzo wysoki. Wspólnie z nimi  wybraliśmy najlepszą obsadę. W głównej roli Jeana Valjeana wystąpi Janusz Kruciński, jego antagonistę, inspektora Javerta zagra Łukasz Dziedzic, a w roli Fantyny zobaczymy Edytę Krzemień. Marcin Mroziński gra Mariusa, w obiekt jego miłości, Cosette, wcieli się Paulina Janczak. Jako charyzmatyczny przywódca zbuntowanych studentów, Enjolras, powraca na deski ROMY Łukasz Zagrobelny. W małżeństwo Thenardierów wcielą się Anna Dzionek i Tomasz Steciuk. W roli Eponine zobaczymy Ewę Lachowicz.
Po sukcesie „Upiora w operze” – 600 przedstawień, ponad pół miliona widzów – TM ROMA staje przed jeszcze większym wyzwaniem inscenizacyjnym. LES MIS to wielka literatura, wielkie namiętności, wielkie ideały. I wielka produkcja, bo ukazanie losów wielu bohaterów na przestrzeni wielu lat wymaga rozmachu bez precedensu w teatrze muzycznym (legendą LES MIS jest barykada w II Akcie).

Bilety na www.teatrroma.pl

Materiał nadesłany
12 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia