Leśmian wg Kilianów w Muzycznym

"Przygody Sindbada Żeglarza" - reż. Jarosław Kilian - Teatr Muzyczny w Gdyni

22 marca na Dużej Scenie Teatru Muzycznego w Gdyni odbędzie się premiera spektaklu "Przygody Sindbada Żeglarza" w reżyserii Jarosława Kiliana, z muzyką Grzegorza Turnaua.

"Przygody Sindbada Żeglarza", bodaj najbardziej znany wątek Księgi tysiąca i jednej nocy, w poetyckim ujęciu Bolesława Leśmiana, to jedna z najpiękniejszych opowieści dla dzieci i młodzieży jakie kiedykolwiek napisano.

Podróż i teatr łączy tajemnica. Niewiadoma, która leży u kresu morskiej wyprawy przypomina cud, jaki za każdym razem odkrywamy w teatrze. W magiczny sposób pokonujemy odległości i czas. Przedstawienie, na które zaprasza Teatr Muzyczny, niesie więc tajemnicę podwójną. Tę ukrytą w fantastycznych podróżach Sindbada i tę schowaną za kurtyną teatru.

Podczas swojej podróży Sindbad przemierzy drogą morską cały świat. Wielokrotnie znajdzie się za burtą, by jako rozbitek wylądować na kolejnym nieznanym i niebezpiecznym lądzie. Spotka ekscentryczną królewnę o imieniu Najdroższa, ogromnego ptaka Murumadarkosa, dotrze do królestwa króla Miraża i jego córki Piruzy, na wyspę potwora Degiala, do krainy ludożerców i na wyspę czarowników... Z każdej wyprawy powróci jednak, cudem ocalony, do ukochanego wuja Tarabuka - niepoprawnego poety-wierszoklety.

W podróż w fantastyczne i nieznane krainy poniesie Was pełna leśmianowskiego humoru muzyka Grzegorza Turnaua a przewodnikami po morzach i oceanach będzie zespół Teatru Muzycznego w Gdyni.

Pod żaglem rozpiętym nad widownią wszyscy poczujemy się odkrywcami nieznanych lądów. Dzieci, które w czasie tej podróży będą dorastać razem z Sindbadem i ci, którzy (podobno) dorośli są już od dawna. Ten, kto raz poznał smak wędrówki i teatru może odtąd podróżować już zawsze i wszędzie - dzięki wyobraźni. Nawet nie ruszając się z miejsca. (Jarosław Kilian)

(-)
Materiał Teatru
15 marca 2014

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...