Leszek Bzdyl nowym dyrektorem

Od 1 marca dyrektorem artystycznym wrocławskiej Pantominy będzie Leszek Bzdyl

Od 1 marca choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl ma objąć funkcję dyrektora artystycznego Wrocławskiego Teatru Pantomimy - poinformowała w środę nowa dyrektor tej placówki Olga Nowakowska.

Z początkiem lutego Nowakowska objęła stanowisko dyrektora Wrocławskiego Teatru Pantominy im. Henryka Tomaszewskiego. Wygrała konkurs, a umowa, którą podpisała z samorządem województwa dolnośląskiego obowiązuje do sierpnia 2025 r.

W środę podczas konferencji prasowej nowa dyrektor poinformowała, że w teatrze będzie też stanowisko dyrektora artystycznego. Od 1 marca ma je objąć choreograf, tancerz i reżyser Leszek Bzdyl.

Mówiąc o planach na najbliższy roku Nowakowska wskazała m.in. na listopadową premierę, której reżyserem będzie Piotr Cieplak. "Rozmawiamy o tym był była to sztuka Szekspira +Wieczór Trzech Króli+"- powiedziała. Pod koniec sezonu ma się również odbyć premiera spektaklu w reżyserii Dominiki Knapik.
"Chcemy z Leszkiem Bzdylem rozwijać ideę teatr pracującego nad odświeżeniem języka scenicznego; chcemy też by ten teatr był stale obecny na scenie Wrocławia - nie tylko scenie teatralnej, ale też w przestrzeni miejskiej" - mówiła.

W planach repertuarowych są zatem przedstawienia uliczne. Nowakowska chciałaby też, aby duże realizacje Wrocławskiego Teatr Pantomimy były pokazywane na Scenie w Piekarni przy ul. Księcia Witolda.

Obecnie zespół teatru - jak mówił nowa dyrektor - liczy 18 osób. "To zarówno osoby pamiętające Henryka Tomaszewskiego, jaki i młodzi aktorzy po szkołach teatralnych i baletowych. Mają bardzo szeroki spektrum umiejętności i chciałbym te umiejętności wykorzystać m.in. w ten sposób, że oddam aktorom inicjatywę tworzenia własnych przedstawień" - mówiła.

Dyrektor poinformowała też, że samorząd województwa dolnośląskiego nie zmniejszy dotacji dla teatru i 600 tys. zł pozostanie w budżecie tej placówki. W planach jest również uruchomienie małej sceny w willi przy ul. Dębowej, gdzie znajduje się siedziba teatru. Budynek ten wymaga jednak remontu.

(-)
Kurier PAP
7 lutego 2020
Portrety
Leszek Bzdyl

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia