Letnia akcja Akademii Teatralnej

"Letnia Akademia 2019" i "Akademia Latem" - Akademia Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

Spektakle, warsztaty, słuchowiska i spacery tematyczne przygotowane przez studentów Akademii Teatralnej w Białymstoku złożą się na rozpoczętą we wtorek na tej uczelni wakacyjną akcję skierowaną do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wydarzenia zaplanowano do 25 sierpnia.

Przez ponad miesiąc będą trwały dwa programy "Letnia Akademia 2019" i "Akademia Latem", które organizowane są przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.

Jak powiedział prorektor Akademii Teatralnej prof. Wiesław Czołpiński, w czasie wakacji teatry repertuarowe odpoczywają po pracowitym sezonie, a to czas, gdy studenci mogą zaprosić widzów do siebie, do Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego. "Grupy przedszkolne, uczestnicy miejskich półkolonii, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami - każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Komponowaliśmy repertuar w taki sposób, by z jednej strony odpowiedzieć na potrzeby widza w każdym wieku, z drugiej zaś podzielić się tym, nad czym pracują na co dzień nasi studenci, czyli zaprezentować bogactwo teatru ożywionej formy" - mówił Czołpiński.

Dodał, że oprócz spektakli przygotowano też szereg działań edukacyjnych, aby - jak dodał - "pogłębić relację z widzem". - Umiejętność budowania bezpośredniego kontaktu z publicznością jest dla nas równie cenna i wierzę, że przyda się przyszłymi adeptom sztuki aktorskiej w ich codziennej późniejszej pracy, po opuszczeniu murów szkoły. Z kolei nasi widzowie, dzięki różnorodnym formom kontaktu z teatrem będę mieli szansę "dotknąć go" w pełni - nie tylko oglądać, ale również projektować, komponować, animować - mówił prorektor.

W ramach akcji będzie można obejrzeć m.in. lalkowy spektakl dla dzieci "Bestiariusz Słowiański" - przewodnik po świecie stworów, których rodowód sięga mitologii słowiańskich. Przedstawienie będzie okazją, by poznać legendarne stworzenia. Spektaklowi będą towarzyszyły warsztaty, podczas których najmłodsi będą mogli poznać słowiańskich bohaterów.

Zaplanowano także spacery "Śladami teatru lalek". Jak informują organizatorzy, będzie to "wędrówka pełna przygód i garści ciekawych informacji". Będą to przechadzki m.in. ze studentami akademii. Kolejne punkty na trasie wspólnej wędrówki będą pretekstem do zabaw i ćwiczeń oraz okazją do poznania teatralnej przeszłości Białegostoku.

Młodzież i dorosłych lalkarze zapraszają na dwa spektakle i towarzyszące im warsztaty. Pierwszy z nich to "Konteksty" - spektakl-eksperyment, w którym autor przedstawienia "próbuje odnaleźć porządek świata". Po przedstawieniu odbywać się będą warsztaty, podczas których uczestnicy poznają proces powstawania spektaklu i będą mogli podjąć próbę wykreowania własnego świata z pomocą rekwizytów.

Drugim spektaklem jest "Gardenia". To - jak piszą organizatorzy - symboliczny portret kobiet ostatnich czterech pokoleń. "Słyszymy tu głosy bohaterek poszukujących nadziei, choć uwikłanych w spiralę powtarzalnych zachowań. Przyglądamy się historii spotkania z rodziną, przeszłością, samym sobą - spotkania, do którego może dojść jedynie w teatrze" - mówią realizatorzy. Po spektaklach będzie można spotkać się z reżyserem Markiem Idźkowskim i dowiedzieć się jak powstawało przedstawienie.

Letnia akcja w Akademii Teatralnej została dofinansowana z budżetu Białegostoku. Pełen program znajduje się na stronie internetowej akademii.

Sylwia Wieczeryńska
Kurier PAP
16 lipca 2019
Wątki
Lato 2019

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...