"Letnisko" w ramach Polskiego Centrum Komedii

"Letnisko" - reż: B. Zaczykiewicz - Teatr Powszechny w Łodzi

Polską prapremierę sztuki "Letnisko" Freda Apke w reż. Bartosza Zaczykiewicza zapowiada na sobotę Teatr Powszechny w Łodzi. Sztuka nagrodzona została w drugim konkursie na współczesną polską komedię w ramach działającego w teatrze Polskiego Centrum Komedii

Najnowsza premiera "Powszechnego" to - jak zapowiadają przedstawiciele teatru - nieco gorzka, ale opowiedziana z przymrużeniem oka i ogromnym dystansem historia o kondycji współczesnej sztuki. 

W zabawne perypetie państwa Specht i zaproszonej przez nich do letniej wili "śmietanki artystycznej", z ekscentrycznym dramaturgiem i znudzonym życiem filmowym gwiazdorem na czele, niemiecki dramaturg Fred Apke wpisał nieco kąśliwą diagnozę dzisiejszego świata sztuki.

W przedstawieniu występują m.in. Marta Górecka, Ewa Sonnenburg, Magda Zając, Beata Ziejka, Jakub Firewicz, Piotr Lauks, Artur Majewsk i Grzegorz Pawlak. Autorem scenografii jest Wojciech Stefaniak, a kostiumy przygotowała Wanda Kowalska.

Jak poinformowała PAP Emilia Marciniak z "Powszechnego", po sobotniej premierze zaplanowano uroczyste wręczenie nagród laureatom III edycji konkursu na współczesną polską komedię, na który nadesłano 84 prace.

Jury, któremu przewodniczyła dyrektor łódzkiej sceny Ewa Pilawska przyznało I nagrodę sztuce Piotra Bulaka "Uwolnić karpia". Drugą nagrodę otrzymał Piotr Rowicki za sztukę "Słoń", a trzecią nagrodę Michał Molka za tekst "Biało-czerwoni". Przyznano też kilka wyróżnień.

Obecnie trwa czwarta edycja konkurs. Prace można nadsyłać do końca sierpnia tego roku, a rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się w styczniu 2012 roku.

W ramach działającego w Teatrze Powszechnym Polskiego Centrum Komedii dotąd wystawiono już kilka nagrodzonych w konkursie sztuk m.in. "Psychoterapolitykę" Dominika W. Rettingera w reż. Marcina Sławińskiego, "Next-ex" Juliusza Machulskiego w reż. Justyny Celedy, czy "Roszadę" Pawła Mossakowskiego, którą wyreżyserował Maciej Wojtyszko. Od 2009 r. w ramach Centrum warsztaty komediopisarskie prowadzili m.in. Stanisław Tym i Juliusz Machulski.

(-)
PAP
28 maja 2011
Portrety
Anders Veiel

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia