"Lipiec" zdobył Grand Prix w Szczecinie

45. Przegląd Teatrów Małych Form - Kontrapunkt

Spektakl "Lipiec" w reż. Iwana Wyrypajewa zdobył Grand Prix na XLV Międzynarodowym Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt, który zakończył się w Szczecinie. W konkursie brało udział 16 spektakli, w tym po dwa belgijskie i niemieckie oraz austriacki.

"Lipiec" to spektakl warszawskiego Teatru Na Woli. W warstwie fabularnej jest to historia ostatnich lat życia mordercy i ludożercy, którego marzeniem było dostać się do smoleńskiego psychiatryka. W warstwie głębszej jest to droga duszy ludzkiej od upadku, przez miłość, do oświecenia i zbawienia. "Lipiec" został napisany przez Wyrypajewa jako partytura dla aktorki. Wykonuje ją Karolina Gruszka, która dostała za tę rolę na Kontrapunkcie Nagrodę Promocyjną im. Kazimierza Krzanowskiego. 

Jury konkursowe przyznało trzy wyróżnienia, które otrzymali: Miet Warlop za pomysł i wykonanie performance\'u pt. "Wielki kopiec/góra. Propozycja 2: Rekonstrukcja", Andreas Berger za kompozycję i przestrzeń dźwięku w spektaklu "Posing Projekt B - Sztuka uwodzenia" oraz Szymon Czacki za rolę Kaspara w przedstawieniu "Kaspar" Petera Handkego w reż. Barbary Wysockiej, za to, że - jak napisało w protokole jury - "nauczył widzów wagi i wartości słowa". 

Nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego dla Indywidualności Artystycznej Festiwalu jury przyznało Kate McIntosh za projekt, scenariusz i grę w spektaklu "Ciemna materia", i "za stworzenie z tej ciemnej materii - ironicznej, urokliwej, gorzkiej powiastki filozoficznej". 

Nagrodę Ministra Kultury dla najlepszego spektaklu przyznano "za twórczy dyskurs z widownią o sprawach najtrudniejszych i nabrzmiałych i za trafność języka teatralnego, który nadał mu rangę sztuki" spektaklowi "Trzecia Generacja" w reżyserii Yael Ronen, koprodukcji Schaubuehne w Berlinie, Izraelskiego Teatru Narodowego Habima z Tel Awiwu oraz Ruhrtriennale 2009. 

Kontrapunkt to jeden z najstarszych festiwali teatralnych w kraju. Co roku bierze w nim udział około dwustu aktorów, reżyserów, krytyków i teoretyków teatru z całej Europy. Jeden z dni festiwalowych to "dzień transgraniczny", podczas którego widzowie oglądają spektakle w Niemczech. 

Festiwal gromadzi zarówno wielkie nazwiska świata artystycznego, jak i debiutantów, którzy w Szczecinie rozpoczynają swoją karierę. Zmaganiom teatralnym przygląda się kilkutysięczna publiczność przyznająca główną nagrodę - Grand Prix. Kontrapunkt prezentuje zarówno spektakle kameralne, jak i wielkie widowiska plenerowe.

(-)
PAP
26 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...