Listopad w TR

"Między nami dobrze jest" - reż. Grzegorz Jarzyna - TR Warszawa, Schaubühne

W listopadzie w TR Warszawa zobaczymy dwa głośne spektakle, "Między nami dobrze" Grzegorza Jarzyny na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej oraz "Miasto snu" Krystiana Lupy na podstawie "Po tamtej stronie" austriackiego rysownika Alfreda Kubina.

Na deskach TR z początkiem listopada ponownie zagości głośna sztuka Grzegorza Jarzyny "Między nami dobrze jest" (na zdjęciu), napisana specjalnie przez Dorotę Masłowską dla warszawskiego teatru. Spektakl przedstawia konfrontację pokoleń - tego które widziało sens ginięcia "za sprawę" z tym, które ledwo rozumie to pytanie. "Zderzyłam pokolenia: języki, sposoby myślenia, funkcjonowania, inne codzienności, żeby wydobyć ten zgrzyt, ten brak czegoś takiego jak "statystyczny Polak", brak platformy, na której to by się wszystko spotykało i moglibyśmy powiedzieć "my". Wszystko to jest w tej sztuce dość makabryczne, przerysowane, ale wydaje mi się, że tutaj po raz pierwszy mówię coś potencjalnie dobrego. Oczywiście nie formułuję wprost żadnego pozytywnego przesłania, ale to pierwsza rzecz, którą napisałam nie pod hasłem: w jakim okropnym kraju żyjemy, a jak tu szaro! Odwrotnie, jest tu moja afirmacja bycia Polką i polskości, totalnie dzisiaj wyszydzonej, zmieszanej z błotem i traktowanej jako skaza, jako policzek wymierzony przez los, przynajmniej w moim pokoleniu" - powiedziała Dorota Masłowska w wywiadzie dla Dziennika. Inscenizacja Jarzyny zdobyła uznanie publiczności i krytyków za równo w kraju jak i zagranicą, m.in. w Rosji, w Finlandii, w Niemczech, w Belgii, na Białorusi, w Hiszpanii. W maju sztuka została wystawiona Turcji, gdzie otworzyła największy turecki festiwal teatralny "Istambul Theatre Festival". W rolach głównych występują: Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Maria Maj, Aleksandra Popławska, Danuta Szaflarska, Agnieszka Podsiadlik, Katarzyna Warnke, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz oraz Lech Łotocki (jako głos z radia).

Spektakl wystawiany jest na scenie przy ul. Marszałkowskiej 8 - 4, 5, 6 i 12 listopada o godzinie 19.00. Bilety w cenie 100 zł normalny i 60 zł ulgowy do nabycia w kasach teatru. Sztuka zostanie pokazana również 8 listopada w Katowicach w ramach XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje". TR Warszawa wraz z Narodowym Instytutem Audiowizualnym przygotował również adaptację filmową spektaklu, którego premiera zaplanowana jest na początek przyszłego roku.

W listopadzie na afisz TR powraca również "Miasto snu". Sztuka w reżyserii Krystiana Lupy powstała na podstawie powieści "Po tamtej stronie" austriackiego rysownika Alfreda Kubina, uznawanej przez krytyków za jedną z najbardziej oryginalnych książek początku XX wieku. Opowiada o monachijskim malarzu, który na zaproszenie dawnego znajomego wyrusza do wymarzonego, ukrytego przed światem na Dalekim Wschodzie Państwa Snu. Jednak po dotarciu na miejsce wizja tajemniczej i sielankowej enklawy szybko znika. Bohater zastaje mroczny i ponury obraz upadłego miasta, w którym czas stoi w miejscu, a absurdalne prawo odrzuca wszystko co wiąże się z nowoczesnością - zarówno ze świata sztuki, mody jak i techniki. Spektakl dotyka pewnych problemów władzy, jej pierwotnego skażenia i impotencji, a także kwestii zaangażowania się w życie wspólnoty, nieumiejętność wykształcenia wspólnego celu, tworzenie prowizorycznych opozycji, produkcję czczego dyskursu. W przedstawieniu występują: Sandra Korzeniak, Magda Kuta, Maria Maj, Małgorzata Maślanka, Monika Niemczyk, Agnieszka Roszkowska, Jan Dravnel, Jakub Gierszał, Władysław Kowalski, Lech Łotocki, Henryk Niebudek, Piotr Skiba, Andrzej Szeremeta i Tomasz Tyndyk.

"Miasto snu" można zobaczyć od 20 do 23 listopada na scenie przy ul. Marszałkowskiej 8. Spektakl trwa 6 godzin i 30 minut (dwie przerwy). Bilety w cenie 100 zł normalny i 60 zł. ulgowy do nabycia w kasach teatru.

(-)
Materiał Teatru
6 listopada 2014
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia