Listopadowa podróż do „Ameryki"

„Ameryka" - reż. Julia Holewińska - Teatr Polski w Bydgoszczy

W pierwszy weekend listopada Teatr Polski w Bydgoszczy zabierze widzów w podróż do „Ameryki" Julii Holewińskiej i Tomasza Szerszenia - odwróconej do góry nogami – z perspektywy, do której nie przywykliśmy w polskiej szkole.

4, 5 i 6 listopada w Teatrze Polskim w Bydgoszczy ponownie wyruszymy w podróż na inny kontynent – do Ameryki Południowej, choć w wizji dość przewrotnej. Do repertuaru TPB powraca spektakl „Ameryka" w reżyserii Julii Holewińskiej, Zastępczyni Dyrektora Teatru Polskiego w Bydgoszczy ds. programowych, którego premiera miała miejsce na początku września tego roku.

To wyzwolicielskie dekolonialne spojrzenie, polegające na oduczaniu się oczywistości, podważaniu świętości, odkrywaniu skrytej przemocy i wpisanej w naszą kulturę i system społeczno-ekonomiczny opresji, jest inspiracją dla Ameryki.

Centralną postacią tej opowieści jest Witoldo Gombrowicz – argentyński pisarz, noblista, uciekinier z polskości, który zabiera nas w podróż po swojej ukochanej Ameryce Południowej i jednocześnie w głąb swojego nowego, nieznanego dramatu. Uwolniony od ciężaru swego kraju i języka, snuje opowieść o „nowej Ameryce, o nas wszystkich". Wyraża w niej marzenie o ustanowieniu nowej kartografii, o zdekolonizowaniu myślenia, o konieczności wymyślenia nowych bohaterów na miarę „nowego wspaniałego świata".

W narracji Gombrowicza pojawiają się: Kolumb, Maradona, Isaura i Amazonia – każde z nich wadzi się ze swoją własną opowieścią i, przede wszystkim, z historią kolonizacji i innych form opresji, stając w obronie rewolucyjnych i progresywnych wartości. W ich opowieściach Ameryka Południowa jest nie tyle egzotycznym miejscem uchodźctwa, ostatnim portem, co raczej przestrzenią wcielanych w życie utopii i codziennych rewolucji, które zachodzą tam wcześniej i gwałtowniej niż w Polsce. Polska bowiem przegląda się w Ameryce Łacińskiej niczym w lustrze – i na odwrót.

Być może więc, by zmienić Polskę, trzeba ją przemieścić, wprawić w ruch, skonfrontować z Innym?

Spektakl otrzymał Patronat Honorowy Ambasady Republiki Argentyny.

Występują: Zhenia Doliak, Damian Kwiatkowski, Paweł L. Gilewski, Emilia Piech, Marcin Zawodziński
Pokazy spektaklu „Ameryka" w reż. Julii Holewińskiej odbędą się na małej scenie TPB: 4 listopada (piątek) o godz. 19.00, 5 listopada (sobota) o godz. 19.00 oraz 6 listopada (niedziela) o godz. 16.00.

Bilety dostępne w kasie Teatru Polskiego w Bydgoszczy (bilety@teatrpolski.pl; tel.: 52 339 78 18; kom. 885 60 70 90) oraz w sprzedaży online poprzez stronę www.teatrpolski.pl

Adrianna Szymczak
Teatr Polski w Bydgoszczy
2 listopada 2022

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...