Łódzka prapremiera na Tansman Festival 2016

"Złote runo" - reż. Maria Sartova - Teatr Wielki w Łodzi

Światowa prapremiera opery Aleksandra Tansmana "Złote runo" będzie jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznego Tansman Festival, odbywającego się w Łodzi na przełomie listopada i grudnia. Na otwarcie - 15 listopada - zaplanowano koncert Kronos Quartet.
Zagwarantuj sobie stały dostęp do wszystkich tekstów Dziennika Gazety Prawnej! Wykup prenumeratę cyfrową na 2017 rok i czytaj najnowsze wydanie już od 22:30 dzień wcześniej!

W inauguracyjnych koncercie Kronos Quartet zaprezentuje m.in. IV Symfonię Tansman Epizody Henryka Mikołaja Góreckiego.

"Kronos Quartet zaplanował swój koncert specjalnie dla nas i osnuł go wokół wydarzenia, które miało miejsce dawno temu w Nowym Jorku, gdy Górecki po raz pierwszy spotkał się z członkami zespołu i zaprzyjaźnił się z nimi" - podkreślił dyrektor Festiwalu Andrzej Wendland na konferencji prasowej we wtorek.

Wendland przypomniał, że ostatecznie H. M. Górecki wszystkie swoje kwartety napisał dla Kronos Quartet, natomiast zespół - specjalnie na występ w łódzkim Teatrze Wielkim - przygotował pierwszy z nich "Już się zmierzcha" - ten, który był pokłosiem pierwszego spotkania muzyków.

W 2016 r. przypada 20-lecie Tansman Festivalu i 30. rocznica śmierci jego patrona. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie "Muzyka Polska: Odkrycia i Nowości". W programie mają dominować unikalne rekonstrukcje polskich arcydzieł muzyki XX wieku.

"Muzyka XX wieku nie jest kartą zamkniętą - bardzo wiele dzieł pozostaje nieznane, podobnie jak wielu kompozytorów. Stąd w programie Festiwalu światowe premiery dzieł wielkiego łodzianina Pawła Kleckiego, który w świecie nie był znany jako kompozytor, ponieważ był wielkim dyrygentem" - dodał dyrektor Festiwalu.

Zwieńczeniem Festiwalu - 2 grudnia - będzie światowa prapremiera opery Tansmana "Złote runo". Poszukiwania zaginionej partytury dzieła trwały kilka lat; aby ją odnaleźć Wendland nawiązał kontakt z wydawcami muzycznymi z całej Europy, córkami Tansmana; w końcu okazało się, że - w postaci oryginalnego rękopisu - została ona przekazana Bibliotece Narodowej w Paryżu.

"Tansman był cudownym, wspaniałym człowiekiem, który obdarzył mnie swoją przyjaźnią, dlatego cieszę się, że reżyserując jego dzieło mogę mu za tę przyjaźń i napisane dla mnie utwory podziękować" - zaznaczyła reżyserka prapremiery Maria Sartova.

Jak wyjaśniła, spektakl będzie "operą w formie surkonwencjonalnej", a także realizacją w formule "semi staged" - co oznacza ograniczone środki sceniczne, np. w przypadku "Złotego runa" artyści będą występować z nutami w ręku. Inscenizacja - podobnie jak libretto Salvadore de Madariaga - będzie utrzymana w konwencji teatru absurdu i wzbogacona m.in. o projekcje wideo.

"Libretto napisane jest trochę jak sztuki Ionesco czy Jarry'ego. W spektaklu będą też partie mówione, przetłumaczone na polski. To będzie bardziej instalacja niż przedstawienie z góry zaplanowane i zagrane. Ale ta improwizacja będzie bardzo dokładnie przemyślana i zorganizowana" - dodała reżyserka.

Obok wydarzeń muzycznych w ramach Festiwalu zaplanowano - 17 listopada w Muzeum Kinematografii - pokaz filmu "Henryk Mikołaj Górecki - Please find" w reżyserii Violetty Rotter Kozery, promocję książki Wendlanda poświęconą IV Symfonii Tansman Epizody H.M. Góreckiego oraz płyty z nagraniem dzieła w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Promocji Kultury im. Aleksandra Tansmana. Honorowy patronat objął nad nim prezydent Andrzej Duda.

Patronem medialnym jest m.in. Polska Agencja Prasowa.

___

Aleksander Tansman - polski kompozytor pochodzenia żydowskiego, który urodził się w 1897 roku w Łodzi. Był współtwórcą neoklasycyzmu w światowej muzyce. W 1920 roku przeniósł się na stałe do Paryża. Komponował m.in. symfonie, utwory kameralne, dzieła fortepianowe, a także oratoria, psalmy, pieśni solowe, muzykę teatralną i filmową. Artysta koncertował na całym świecie; przyjaźnił się m.in. z Charliem Chaplinem, George'em Gershwinem i Igorem Strawińskim. Kompozytor zmarł 15 listopada 1986 roku w Paryżu.

(-)
Materiał organizatora
9 grudnia 2016
Portrety
Maria Sartova

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia