Łódzki teatr wznawia działalność

Teatr Szwalnia - Łódź

Ponad rok trzeba było czekać, aż łódzki Teatr Szwalnia znajdzie nową, stałą siedzibę. Od maja działać będzie przy al. Struga 90

Niespełna pół roku działał przy ul. Jaracza 40 Teatr Szwalnia Marcina Brzozowskiego. Było to miejsce niezależnej wymiany doświadczeń i pomysłów teatralnych. Niestety w kwietniu 2010 roku miejsce to zamknięto ze względu na to, że klatka schodowa lokalu, który został wynajęty od Miasta Łodzi, z przeznaczeniem na działalność artystyczną nie spełnia norm przeciwpożarowych.

Na szczęście znalazło się nowe miejsce - Struga 90, gdzie ostatnio działał CET Teatru Nowego. W maju rozpoczyna więc kolejną "podróż" Marcin Brzozowski ze swoim teatrem.

Pierwszą imprezą będzie prezentacja spektaklu Technika Punktu Świetlnego w wykonaniu Chóru Gertrudy Stein (11 maja). Oprócz tego na maj przewidziane są m. in. Uczucie w dźwięku - Apoteoza Teatru Brama (20 maja), Silent Disco Teatru Art. 51 (21 maja) i Teczki w wykonaniu Teatru Ósmego Dnia (29 maja). Warto nadmienić, że większość spektakli będzie bezpłatnych. Rozpoczął się także nabór na warsztaty.

Twórca teatru pisze tak: Teatr Szwalnia to miejsce nieobojętne i zarazem intymne, zbudowane z autorskich, ważnych przedstawień, z oryginalnych koncertów, dobrych wystaw i ciekawych filmów. Naznaczone deklaracją bezkompromisowości, nośne, wyraziste, wybrane. Niewystępujące przeciwko nikomu, będące blisko z tymi, którzy cenią kulturę wysoką i niezależną, którzy dostrzegają wartość dyskomfortu pytań i oczekują kameralnej, ekskluzywnej przestrzeni w obcowaniu ze sztuką.

Oby tym razem udało się i Szwalnia nie miała kolejnych problemów lokalowych.

mb
kulturaonline.pl
28 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu
Wydawnictwo Literackie
Dorota Masłowska

Trailer tygodnia

Encyklopedia Teatru Po...
Janusz Legoń