Love story 20 lat później

"Jabłko" - reż. Tomasz Dutkiewicz - Agencja Impresaryjna

"Jabłko" Verna Tiessena, współczesnego kanadyjskiego dramaturga, to love story 20 lat później. Opowiada o tym samym, co powieść Ericha Segala - związku miłości i śmierci. Spektakl Teatru Komedia z Warszawy już 23 kwietnia w Teatrze Muzycznym.

W "Love story" śmierć była punktem kulminacyjnym wielkiej miłości. W "Jabłku" jest początkiem odrodzenia miłości. Jabłko od czasów biblijnych jest synonimem grzesznej miłości. Ale ta może mieć różne odmiany i warianty. Jednym z nich jest choroba, która sprawia, że dokonujemy przewartościowania życia.

"Jabłko" Verna Tiessena, współczesnego kanadyjskiego dramaturga, to love story 20 lat później. Opowiada o tym samym, co powieść Ericha Segala - związku miłości i śmierci. Tu jednak relacje są odwrotne. Umieranie nie jest kulminacją wielkiej miłości, ale odrodzeniem uczucia. W życiu pary małżeńskiej pojawia się młodziutka studentka medycyny. Wkrótce okazuje się, że zdradzana żona jest nieuleczalnie chora, a dziewczyna zostaje jej opiekunką, która pomaga zmierzyć się kobiecie ze śmiercią.

"Jabłko", opowieść o małżeńskim trójkącie, to pretekst do poruszenia ważnych problemów w życiu każdego, dorosłego człowieka: od braku więzi między małżonkami i chęci młodych ludzi, którzy pragną żyć bez zobowiązań, po walkę z ciężką, śmiertelną chorobą. To wszystko sprowadza się do próby odnalezienia odpowiedzi na pytanie.

Parę małżonków gra Małgorzata Foremniak i Jan Jankowski. Studentką, która mebluje ich życie na nowo jest Joanna Koroniewska. Spektakl adresowany jest tylko do widzów dorosłych.

W jednym z wywiadów Małgorzata Foremniak, grająca chorą na raka żonę, powiedziała: Kiedyś grałam już osobę chorą, a to wchodzi w człowieka. Żeby się wczuć, to trzeba to poczuć. Człowiek może zobaczyć siebie w wielu odsłonach i zadać sobie wtedy pytania, od których na co dzień ucieka. Foremniak przyznała się, że miała duże wątpliwości i opory, zanim przyjęła tę propozycję.

Stefan Drajewski
Polska Głos Wielkopolski
22 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...