Lublin oficjalnym partnerem projektu i siedzibą biura EEPAPu
z tej okazji koncert orkiestry I, Culture22 października w Lublinie podpisane zostanie porozumienie pomiędzy Miastem Lublin i Instytutem Adama Mickiewicza dotyczące współpracy przy projekcie sieci teatralnej East European Performing Arts Platform - EEPAP (Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych). Tego samego dnia w mieście wystąpi I, Culture Orchestra w ramach eruropejskiego tournée
Na mocy wspomnianego porozumienia Lublin stanie się oficjalnym partnerem projektu i siedzibą biura EEPAPu od stycznia 2012 roku.
Na konferencję prasową, podczas której zostanie podpisane porozumienie zapraszamy o godz. 18 do gabinetu Prezydenta dr Krzysztofa Żuka (Lublin, pl. Łokietka 1, ratusz, II piętro). Instytut Adama Mickiewicza reprezentowany będzie przez Dyrektora Pawła Potoroczyna
Działalność Wschodnioeuropejskiej Platformy Sztuk Performatywnych (EEPAP) z udziałem artystów, kuratorów, krytyków, menedżerów kultury z 18 krajów Europy Środkowej i Wschodniej została zainicjowana 5 i 6 października 2011 roku. Podstawowym celem EEPAP jest wspieranie rozwoju teatru i tańca w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, ze szczególnym naciskiem na państwa Partnerstwa Wschodniego. Program działalności platformy jest owocem wieloletnich podróży i spotkań; powstał w kontakcie z niezależnymi twórcami teatru i tańca, teoretykami i krytykami z krajów objętych EEPAP – mówi Marta Keil, kuratorka i autorka projektu w Instytucie Adama Mickiewicza.
Zlecone przez nas badania jasno pokazują, że tam, gdzie przebiega granica Schengen, tam do pewnego stopnia kończy się europejski obieg kultury. Dodatkowo okazuje się, że zupełnie nie znamy siebie nawzajem. Eksplozja festiwali międzynarodowych w ostatnich latach nie przekłada się na współpracę między nami - dodaje Marta Keil.
EEPAP realizuje podstawowe założenia misji Partnerstwa Wschodniego, działając na obszarze sztuk performatywnych. Działa już strona internetowa sieci, gdzie zespoły i artyści prezentują swoją działalność, dyskutują, szukają partnerów do współpracy. Na przyszły rok zaplanowany jest projekt edukacyjny dla kuratorów i producentów, a także program rezydencyjny dla artystów.
East European Performing Arts Platform organizowana jest w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji. Projekt jednak wykracza daleko poza nasze przewodnictwo w Unii - to dopiero początek jego działań. W tej chwili opracowywane już są projekty na najbliższe dwa lata.
Również 22 października (godz. 19.00) w Filharmonii Lubelskiej zagra I, Culture Orchestra. Orkiestra wystąpi pod dyrekcją Pawła Kotli, a solową partię usłyszymy w wykonaniu doskonałego pianisty Petera Jablonskiego.
Zespół tworzy 110 młodych utalentowanych muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy wyłonionych podczas przesłuchań. Powołując wielonarodowy zespół orkiestrowy, składający się w dużej mierze z muzyków spoza Unii Europejskiej, Polska podkreśla znaczenie wschodnich i zachodnich wpływów na tożsamość kulturową Europy. Dyrektorem artystycznym orkiestry jest dyrygent młodego pokolenia Paweł Kotla.
Do pracy z muzykami zaangażowano międzynarodowy skład wykładowców, od lat specjalizujących się w edukacji orkiestrowej, występujący z takimi orkiestrami jak London Symphony Orchestra czy London Philharmonia Orchestra.
Koncert w Filharmonii Lubelskiej jest częścią europejskiego tournée, podczas którego orkiestra, pod dyrekcją Pawła Kotli i Sir Neville\'a Marrinera, wystąpi w znakomitych salach koncertowych Kijowa (27 X, Kijowska Opera Narodowa), Berlina (2 XI, Filharmonia Berlińska), Brukseli (4 XI, Palais des Beaux-Arts), Londynu (6 XI, Royal Festival Hall), Madrytu (8 XI, Teatro Real) i Warszawy (11 XI, Filharmonia Narodowa).
Trasa koncertowa pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Projekt realizowany w ramach Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011.
Program koncertu:
Sergiusz Prokofiew (1891 - 1953)
Suita scytyjska op. 20
Karol Szymanowski (1882 - 1975)
IV Symfonia Koncertująca op. 60 / solista – Peter Jablonski
Przerwa
Dymitr Szostakowicz (1906 - 1975)
V Symfonia d-moll op. 47