Ludmiła Legut (1921 - 2018)

Aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i radiowa.

Urodziła się 17 listopada 1921 w Suchej. Zmarła 9 grudnia 2018 w Gdańsku.

Jej pierwsze kontakty ze sceną sięgają lat dzieciństwa, kiedy wraz z siostrą grała w jasełkach w teatrze kościelnym o.o. jezuitów oraz w przedstawieniach szkolnych.

W czasie okupacji niemieckiej razem z siostrą Lucyną uczęszczała na lekcje języka angielskiego do hrabin Grocholskich. Po śmierci ojca w 1941 roku razem podejmowały się pracy zarobkowej.

W latach 1943-1944 związana była z Teatrem Podziemnym Adama Mularczyka w Krakowie.

Po wojnie uczęszczała do Studium Aktorskiego Iwo Galla w Krakowie. W Państwowej Szkole Dramatycznej (późniejsza Państwowa Wyższa Szkoła Aktorska) studiowała na roku m.in. z przyszłymi wybitnymi aktorami Haliną Gryglaszewską, Haliną Mikołajską, Tadeuszem Bartosikiem i Gustawem Holoubkiem.

Na scenie zadebiutowała 29 kwietnia 1948 rolą Dworki Anulki w spektaklu „Farfurka królowej Bony" Anny Świrszczyńskiej w reż. Marii Billiżanki w krakowskim Teatrze dla Dzieci „Wesoła Gromadka".

Potem grała w Teatrze im. Juliusza Słowackiego za dyrekcji Bronisława Dąbrowskiego. Zagrała Violę w Wieczorze Trzech Króli, Kirę w Zwykłym człowieku Leonida Leonowa.

W latach 50. Mieszkała w Sopocie.

Zagrała Desdemonę w Otellu i Tytanię w Śnie nocy letniej Szekspira, a także Beatrix w Beatrix Cenci i Goplanę w Balladynie Juliusza Słowackiego w Szczecinie.

Później związała się z Teatrem Polskim w Bielsku-Białej przeżywającym lata świetności pod dyrekcją Józefa Pary.

W Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi zarała m.in. Beatrycze w sztuce Arthura Millera Widok z mostu i Laurę w Kordianie Juliusza Słowackiego.

Potem była tytułowa Nora w sztuce Ibsena, hr. Idalia w Fantazym Juliusza Słowackiego, Lady Milord w Intrydze i miłości Fryderyka Schillera, Olga w Trzech siostrach Czechowa i Lulu w Skizie Gabrieli Zapolskiej.

Kolejno występowała w Teatrze Ziemi Pomorskiej (scena w Bydgoszczy) zagrała Violę w Wieczorze Trzech Króli, Toruniu, Elblągu i Teatr Wybrzeże w Gdańsku.

W 1990 roku przeszła na emeryturę.

Współpracowała z radiem, telewizją i dubbingiem. Zagrała drugoplanowe role w serialach Lokatorzy i Sąsiedzi. Wystapiła w serialu Macieja Wojtyszki Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości, zrealizowanym wg powieści jej siostry Lucyny.

Była córką Józefa Leguta i Julii z domu Janiczak. Jej brat Ludomir był pisarzem satyrykiem. Jej młodsza siostra Lucyna Legut (1926-2011) była malarką, pisarką i aktorką związaną od 1956 roku z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku.

Źródła: Encyklopedia Pomeranica, E-teatr, FilmPolski

Opracował Ryszard Klimczak
Dziennik Teatralny
9 stycznia 2023
Portrety
Ludmiła Legut

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...