Lupa triumfuje w Awinionie

"Wycinka/Holzfällen" - reż. Krystian Lupa - Teatr Polski we Wrocławiu

"Wycinka/ Holzfällen" z Teatru Polskiego we Wrocławiu odniosła wielki sukces na najbardziej prestiżowym festiwalu teatralnym w Europie.

"Wycinka" wg powieści Thomasa Bernharda nie kończy pasma sukcesów. Była największym wydarzeniem sezonu 2014/2015 w Polsce, zwyciężyła festiwal Boska Komedia w Krakowie, została zaproszona do Chin. W sobotę 4 lipca otworzyła Festiwal Awinioński. Już pierwszy za czterech pokazów został przyjęty stojącą owacją.

Spektakl wybitnego inscenizatora w szyderczy sposób portretuje bolączki życia kulturalnego w Polsce. Ignorancję części polityków i decydentów, tarcia w teatrach publicznych i narodowych, a także zdradę ideałów niegdyś młodych i gniewnych artystów, którzy w walce o niezależność, ale i własne interesy, dali się uwikłać w grę o bonusy z budżetów, stypendia i fotele dyrektorskie. Jak się okazuje - jest historią uniwersalną, czytelną na całym świecie.

Ironią losu jest to, że spektakl o takiej tematyce mógł paść ofiarą gigantycznych cięć w budżecie Urzędu Marszałkowskiego na Dolnym Śląsku. Mogło nie dojść do premiery. Krystian Lupa sobie poradził. Stworzył wielkie widowisko z udziałem Haliny Rasiakówny, Piotra Skiby i Jana Frycza. Niedzielne (5 lipca 2015) spotkanie Krystiana Lupy z dziennikarzami w Awinionie ponownie sprowokowało dyskusję na temat kondycji współczesnej sztuki i roli artysty. Reżyser mówił, że "zniszczyć kłamstwo to rola artystów".

Są już też kolejne prestiżowe zaproszenia "Wycinki".

Jesienią odbędzie się 12 pokazów spektaklu w paryskim Odéonie.

Jacek Cieślak
Materiał nadesłany
8 lipca 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia