Maciej Wojtyszko Laureatem

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida 2015

22 września 2015 r. na Zamku Królewskim w Warszawie zostały wręczone Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida - najważniejsze wyróżnienia przyznawane w dziedzinie sztuki przez Samorząd Województwa Mazowieckiego za osiągnięcia w minionym roku.
Laureatem nagrody w kategorii Literatura został Bohdan Zadura za tom poetycki "Kropka nad i".

Statuetkę w kategorii Muzyka odebrał Stanisław Leszczyński, którego kapituła doceniła za autorski 10. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i Jego Europa".

W dziedzinie sztuk plastycznych uhonorowano Pawła Nowaka za dwie wystawy indywidualne: "Transfusion" w Galerii Promocyjnej w Warszawie oraz "...Tętno...083 bpm" zbiór prac 2008-2014 w Nieformalnej Galerii Studio w Warszawie.

W dziedzinie Teatr nagrodzono Macieja Wojtyszko, który w zeszłym roku wystawił na deskach Teatru Narodowego dramat swojego autorstwa "Dowód na istnienie drugiego".

Nagrodą Dzieło Życia, przyznawaną za całokształt twórczości artystycznej, uhonorowany został Stefan Gierowski - malarz i rysownik, klasyk polskiej nowoczesności, twórca abstrakcji autonomicznej.

Laureaci, oprócz statuetki, otrzymali nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a laureat Nagrody Dzieło Życia - 25 tys. zł.

- Bardzo się cieszę, że kolejny raz możemy przyznać tę nagrodę - powiedział marszałek Adam Struzik, otwierając galę wręczenia nagród. - O randze kultury i jej rozwoju na Mazowszu świadczy skala środków pochodzących z funduszy europejskich, jakie zostały na ten cel wykorzystane w latach 2007-2013. W tym okresie wydaliśmy około 200 mln euro, to jest prawie (doliczając środki z udziału własnego) 1 mld zł na różnego rodzaju projekty dotyczące kultury, rewitalizacji - dodał marszałek.

Galę zwieńczył koncert Stanisławy Celińskiej, która zaśpiewała takie szlagier jak "Kasztany", francuską pieśń "W ogrodzie mego ojca" czy "Zachodź że słoneczko", przeplatając je wierszami Wisławy Szymborskiej.

(-)
Mazowiecki Instytut Kultury
24 września 2015
Portrety
Maciej Wojtyszko

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia