Magdalena Zawadzka laureatką nagrody Teatru Polskiego Radia

"Wielki Splendor" na 45-lecie pracy artystycznej

Magdalena Zawadzka została laureatką Wielkiego Splendora - nagrody Teatru Polskiego Radia. Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas gali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie.

Splendora Splendorów, czyli nagrodę za całokształt twórczości otrzymała Irena Jun.

- "Wielki Splendor na mnie spływa" - jak napisał hrabia Fredro - a ja chciałam od siebie dodać, że i szczęście. Otrzymuję tę zaszczytną nagrodę w 25-lecie jej istnienia i 45-lecie mojej pracy artystycznej - przypomniała Zawadzka.

- Znajduję się od dziś w gronie tych, którzy (...) byli zawsze dla mnie wzorem, kształtowali mnie i jestem im winna ogromną wdzięczność za to. Najczulszą energią otaczam pamięć Gustawa Holoubka, dzięki któremu mogłam uczyć się życia i zawodu, a który był wielkim mistrzem i magiem, który swoim głosem na antenie radiowej wyczarowywał światy, bo radio to magia, to tajemnica, to dźwięk, w przypadku aktora głos, który dociera do najdalszych zakamarków wyobraźni, który może wykreować najbardziej nieprawdopodobną rzeczywistość - powiedziała laureatka.

Zawadzka otrzymała Wielkiego Splendora "za wybitne kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce" i - jak zaznaczono podczas gali - "za wzruszenia, które uśmiechają się nawet przez łzy".

Magdalena Zawadzka W Teatrze Polskiego Radia zagrała dziesiątki pierwszo- i drugoplanowych ról zarówno w repertuarze klasycznym, jak i współczesnym. Wśród słuchowisk, w jakich wystąpiła są m.in. "Alicja w Krainie Czarów", "Bambini di Praga", "Dom przy placu Waszyngtona", "Mistrz i Małgorzata", "Profesor Unrat", "Wachlarz lady Windermere", "Dzieje grzechu", "Lato w Nohant", "Fantazy", "Skąpiec" i "Klub kawalerów".

Uważana jest za znakomitą radiową interpretatorką poezji oraz prozy. Dla słuchaczy Polskiego Radia czytała m.in. "Kochanki i królowe", "Kto się boi Elizabeth Taylor", "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "Pocieszycielkę" oraz "Wyznania chińskiej kurtyzany".

Nagrodę Splendora od 1988 roku przyznaje zespół artystyczny Teatru Polskiego Radia. Statuetkę tradycyjnie wręcza prezes Zarządu Polskiego Radia.

(-)
(PAP)
4 grudnia 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...