Magia i duch sztuki Szekspira

"Sen nocy letniej" - chor. John Neumeier - Teatr Wielki - Opera Narodowa

Dzieła Williama Szekspira odegrały znaczącą rolę w rozwoju teatru baletowego, wielokrotnie inspirowały choreografów różnych epok. Dlatego Polski Balet Narodowy rozpoczyna specjalny projekt repertuarowy poprzedzający światowe obchody 400-lecia śmierci genialnego poety i dramatopisarza, które przypadają na rok 2016.

Cykl premier inspirowanych twórczością Szekspira otworzy w Warszawie realizacja baletowa jego komedii Sen nocy letniej. Sięgali do tej sztuki różni choreografowie, ale żadna z wersji baletowych nie dorównuje stworzonej przez Johna Neumeiera, legendarnego amerykańskiego choreografa, twórcy i wieloletniego dyrektora Baletu Hamburskiego. Dopiero jego balet w pełni oddaje magię i ducha sztuki Szekspira. Scenografem przedstawienia jest wybitny niemiecki artysta Jürgen Rose, a kierownictwo muzyczne warszawskiej premiery sprawuje Łukasz Borowicz.

Ta urocza komedia o zamieszaniu miłosnym w realnym życiu i fantastycznym świecie elfów jest jedną z najpiękniejszych inscenizacji wielkiego choreografa. John Neumeier zrealizował ją w 1977 roku dla Baletu Hamburskiego, a z czasem wprowadził swoje przedstawienie także do repertuaru Opery Paryskiej i Wiedeńskiej, Teatru Bolszoj w Moskwie oraz królewskich zespołów baletowych w Kopenhadze i Sztokholmie. Trzy światy, w jakich poruszają się bohaterowie komedii Szekspira, znalazły tu swoje odzwierciedlenie zarówno w choreografii, jak i w muzyce. Dwór królewski tańczy w balecie przy romantycznej muzyce Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego, elfom towarzyszy współczesny pejzaż dźwiękowy György'a Ligetiego, zaś rzemieślnicy poruszają się przy dźwiękach tradycyjnej katarynki.

A wszystko zostało przedstawione przez choreografa z niezwykłą empatią, humorem i poezją. To jedna z najpiękniejszych komedii lirycznych w światowym repertuarze baletowym.

(-)
Materiał Teatru
15 marca 2013

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia