Magiczny świat Teatru Andersena

Nowy Sezon 2023/24 w Andersenie

Nowy rok 2023 rozpoczęliśmy od premiery spektaklu dla najmłodszych dzieci Na ziarnku grochu w reżyserii Natalii Sacharczuk i Łukasza Staniewskiego. Propozycja dla maluszków, które po raz pierwszy będą w teatrze. Spektakl porusza temat snu, jest pełen sensorycznych doznań i stymulacji wszystkich zmysłów. Sprawdzimy czym dla dzieci może być andersenowski groszek, który sprawia, że księżniczka nie może zasnąć, ale też – jak oswoić strach pojawiający się, gdy kładziemy się spać.

W marcu odbyła się druga premiera spektaklu zainspirowanego książką Tajemniczy Ogród Frances Hodgson Burnett, w reżyserii Anny Wolszczak. Opowieść o przyjaźni Mary, Colina i Dicka oraz jak tajemniczy zamek i gród, który odkryli wpłyną na ich losy. Sezon teatralny zakończyliśmy premierą spektaklu Królowa Śniegu H. Ch. Andersena w reżyserii Krzysztofa Rzączyńskiego. Historia dwójki dzieci – Gerdy i Kaja rozdzielonych przez podstępy złej władczyni Krainy Lodu, która sprowadza chłopca do swojego królestwa. Gerda przemierza cały świat aby ocalić Kaja. Opowieść o miłości, dojrzewaniu i podróży w głąb siebie. Te spektakle zobaczymy oczywiście w nowym sezonie.

W grudniu czeka nas nietypowa premiera dla młodzieży, będzie to czytanie performatywne Bestii Maliny Prześlugi w reżyserii Doroty Abbe. Historia o uczniu zwanym przez wszystkich Bestia, który jest tajemniczy, wrogi i niedostosowany, aż do czasu, kiedy pojawia się Nowa. Będzie to prezentacja tekstu przy wykorzystaniu drobnych elementów scenograficznych, podstawowych gestów i ruchów scenograficznych. Aktorzy czytają scenariusz z pełnym zaangażowaniem, oddając emocje i temat. Twórcom zależy na skupieniu się przede wszystkim na treści, nie na formie, aby wywołać w widzach emocje i skłonić do dyskusji.

Ponadto w repertuarze zobaczymy ponownie spektakle dla dzieci od 5 roku życia: Słowik i Babka Natura, Lekcje niegrzeczności czyli Łysol i Strusia i Wilk i trzy świnki oraz leśniczy co strzeże dziczy. Powróci również Pyza na polskich dróżkach w reżyserii Daniela Arbaczewskiego, tak lubiana przez najmłodsze dzieci.

Równolegle do propozycji spektaklowych, zapraszamy do uczestnictwa w wydarzeniach edukacyjnych. Proponujemy udział w warsztatach po spektaklu dotyczących tematyki i problematyki podejmowanej w oglądanych przedstawieniach teatralnych z cyklu Zakulisowe sprawy, jak również – warsztaty Idzie lalkarz światem, dotyczące historii, animacji i typów lalek teatralnych oraz program Akademia Andersena – wyjątkowy kurs edukacji teatralnej dla dzieci i młodzieży. Ponadto będziemy kontynuować cykl skierowanych dla grup polsko-ukraińskich – W kolorach cieni.

Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Andersena realizuje warsztaty edukacyjne dla młodzieży (projekty: Tutaj straszy! oraz Młodzieżowa Scena Andersena), zaprezentuje spektakle Drzewo życzeń, Dziewczynka z emocjami oraz Pyza na polskich dróżkach mieszkańcom polskich miast i miasteczek województwa lubelskiego, pokaże najcenniejsze zbiory archiwum w formie wystawy oraz rozbuduje archiwum cyfrowe.

Zapraszamy do magicznego świata Teatru Andersena!

(-)
Teatr Andersena w Lublinie
31 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Zdaniem lęku
Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Piotr Zaczkowski

Trailer tygodnia