Mają już ćwierćwiekową historię

25. edycja Gliwickich Spotkań Teatralnych

Gliwickie Spotkania Teatralne mają już ćwierćwiekową historię, ale zainteresowanie przeglądem wcale nie maleje. To jedna z nielicznych okazji, żeby zobaczyć najciekawsze przedstawienia mijającego sezonu, nie wyjeżdżając do Warszawy, Krakowa czy innych miast.

Tak będzie i tym razem. W różnych przestrzeniach teatralnych Gliwic widzowie zobaczą m.in.: "Wiśniowy sad" Teatru Studio w Warszawie i "Nastasję Filipownę" ze stołecznego Teatru Ateneum, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" łódzkiego Teatru im. Stanisława Jaracza, "Ich czworo" Teatru Polonia w Warszawie, ale także "Proroka Ilję", zrealizowanego w Teatro Tatro w Słowacji i "Zabijanie Gomułki" z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy.

Przegląd rozpocznie 6 maja o 19.30, w Ruinach Teatru Victoria, spektakl "Klub miłośników filmu Misja", w wykonaniu Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa.

To jedno z tych przedstawień, o których mówi się, że łamią tradycyjne teatralne ograniczenia na rzecz ekspresji. Otwarta przestrzeń sceny, animowane obrazy raju utraconego i zniesienie podziału aktor - widz sprawiają, że przedstawienie rzeczywiście zaskakuje sposobem narracji i temperaturą emocji. Biley kosztują 50 zł.

Ta historia osnuta wokół filmowej fabuły (mówimy o filmie "Misja") Rolanda Joffe'a, z wielkimi kreacjami aktorskimi Jeremy'ego Ironsa i Roberta de Niro, jest przede wszystkim pytaniem hierarchię wartości, jakimi kierujemy się w życiu. I o potęgę hipokryzji, tak często patronującej naszym zachowaniom wobec innych ludzi.

Będzie okazja porozmawiać o tym (a także o nietypowych przygotowaniach do premiery) z reżyserem Bartoszem Szydłowskim, który spotka się z publicznością tuż po spektaklu. Uwaga: przedstawienie dla widzów od lat 16!

Ale Gliwickie Spotkania Teatralne to także prezentacja teatru bardziej klasycznego w formie i treści. Jak "Ich czworo", w reżyserii Jerzego Stuhra (12.05, godz. 19.00, bilety od 30 do 150 zł) czy "Nastasja Filipowna", oparta na motywach "Idioty" Fiodora Dostojewskiego oraz pomyśle inscenizacyjnym Andrzeja Wajdy, a wyreżyserowana przez Andrzeja Domalika (10.05, godz. 18.00 i 20.30).

Opowieść o szalonej miłości i porażającej zdradzie, z piekłem zazdrości pośrodku potęguje znakomite aktorstwo. W roli fałszywego Chrystusa -"idioty", księcia Myszkina, wy-stępuje Grzegorz Damięcki, w roli "miliardem w kożuchu", mordercy Rogożyna - Marcin Dorociński.

Tradycyjnie, GST to również spektakle plenerowe, koncerty muzyczne i spotkania z twórcami. Po raz pierwszy na festiwalu retransmistowane będą natomiast spektakle z Royal National Theatre w Londynie. Widzowie zobaczą dwa przedstawienia: "Frankensteina", w reżyserii Danny'ego Boyle'a oraz "Audiencję", w reżyserii Stephena Daldry'ego, z kreacją Helen Mirren.

Rezerwacja i sprzedaż biletów na wybrane spektakle: tel. 32 230 49 68/32 23180 38/32 23213 39, www.teatr.gliwice.pl.

Finał GST-18 maja.

Henryka Wach-Malicka
Polska Dziennik Zachodni
5 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...